Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Панчугов: Кабинетът “Габровски“ беше сглобяване на опит за политическа подкрепа

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Кои бяха важните теми през изминалата седмица във вътрешно и външно политически план. Несъмнено една от основните беше това, че Народното събрание отхвърли кандидатурата на проф. Николай Габровски за премиер, издигната с първия мандат на ГЕРБ-СДС. 

След 3 часа дебати 238 народни представители дадоха своя глас, "За" - 113, "Против" бяха 125. Своята подкрепа дадоха депутатите от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Български възход". Против бяха БСП, "Продължаваме промяната", "Демократична България" и "Възраждане". 

Защо се случи това?

Първата причина е неспособността да се формулира дневен ред на управление, който да е достатъчно конкретен и специфичен, за да може да позволи плаващи мнозинства. Втората, да убеди българските граждани в необходимостта от точно това управление. Последните два месеца бяха загубени в това да се говори за необходимостта от управление, за стабилност и за важните въпроси и кризи, които трябва да се решават“.

Това каза в интервю за БНР политологът Христо Панчугов.

“Това правителство отразяваше опит да се намерят фигури, които да служат като връзка с различни политически формации. Последното нещо, което бяха по-голямата част от тези хора, е независими експерти. Целта на кабинета по-скоро беше сглобяване на опит за политическа подкрепа, на кабинет, в който всяка формация може да разпознае хората, които познава.

Шенген беше прекрасна възможност политическите партии да започнат диалог за необходимите реформи, които да дадат основание да смятаме, че следващата година България може да бъде приета там“, каза още той в ефира на “Нашият ден“.

Главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши призова Европейския парламент да отнеме имунитета на двама гръцки евродепутати, включително на Ева Кайли, която е замесена в скандал за подкупи от чужбина.

“Това за пореден път показва, че има разлика в подходите към темата за корупцията - в Европа, и в България. Дали ще бъде доказано, тепърва ще видим. Това в някаква степен е отражение на желанието на Европейската прокуратура да покаже, че има инструменти, през които може да действа.

Не смятам, че някой вече мисли, че корупцията е нещо, което съществува само в България. Голямата разлика е в способността на отговорните институции да проведат разследване и да повдигнат обвинения.

От години критиката на ЕС към България не е, че всички политици са корумпирани, а по-скоро, че доминиращата тенденция е на политически чадър и неспособност на прокуратурата да се откъсне от зависимости“, посочва още той в интервю на Александър Райчев в “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00