Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Панчугов: Кабинетът “Габровски“ беше сглобяване на опит за политическа подкрепа

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Кои бяха важните теми през изминалата седмица във вътрешно и външно политически план. Несъмнено една от основните беше това, че Народното събрание отхвърли кандидатурата на проф. Николай Габровски за премиер, издигната с първия мандат на ГЕРБ-СДС. 

След 3 часа дебати 238 народни представители дадоха своя глас, "За" - 113, "Против" бяха 125. Своята подкрепа дадоха депутатите от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Български възход". Против бяха БСП, "Продължаваме промяната", "Демократична България" и "Възраждане". 

Защо се случи това?

Първата причина е неспособността да се формулира дневен ред на управление, който да е достатъчно конкретен и специфичен, за да може да позволи плаващи мнозинства. Втората, да убеди българските граждани в необходимостта от точно това управление. Последните два месеца бяха загубени в това да се говори за необходимостта от управление, за стабилност и за важните въпроси и кризи, които трябва да се решават“.

Това каза в интервю за БНР политологът Христо Панчугов.

“Това правителство отразяваше опит да се намерят фигури, които да служат като връзка с различни политически формации. Последното нещо, което бяха по-голямата част от тези хора, е независими експерти. Целта на кабинета по-скоро беше сглобяване на опит за политическа подкрепа, на кабинет, в който всяка формация може да разпознае хората, които познава.

Шенген беше прекрасна възможност политическите партии да започнат диалог за необходимите реформи, които да дадат основание да смятаме, че следващата година България може да бъде приета там“, каза още той в ефира на “Нашият ден“.

Главният прокурор на ЕС Лаура Кьовеши призова Европейския парламент да отнеме имунитета на двама гръцки евродепутати, включително на Ева Кайли, която е замесена в скандал за подкупи от чужбина.

“Това за пореден път показва, че има разлика в подходите към темата за корупцията - в Европа, и в България. Дали ще бъде доказано, тепърва ще видим. Това в някаква степен е отражение на желанието на Европейската прокуратура да покаже, че има инструменти, през които може да действа.

Не смятам, че някой вече мисли, че корупцията е нещо, което съществува само в България. Голямата разлика е в способността на отговорните институции да проведат разследване и да повдигнат обвинения.

От години критиката на ЕС към България не е, че всички политици са корумпирани, а по-скоро, че доминиращата тенденция е на политически чадър и неспособност на прокуратурата да се откъсне от зависимости“, посочва още той в интервю на Александър Райчев в “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25