Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Петър Димков – Лечителят (видео)

Народният лечител Петър Димков, известен и само с името Лечителят, завинаги ще остане в сърцата на хората, потърсили помощта му и намерили изцеление от неговата ръка. Роден е на 19 декември 1886 г. в София, в семейството на свещеника Иван Димков. Следвайки традицията в своето семейство, Петър Димков посвещава по-голямата част от живота си на изучаване на билките, събиране на рецепти, тяхното осмисляне и доразвиване.

Във фитотерапията той открива и прилага свои оригинални съчетания от билки.

“Пази вътрешната си чистота. Човек трябва да има чисти мисли, чисти думи и чисти желания“, това са част от словата, завещани от лечителя. 

Какво би ни казал Димков днес? 

“Той би ни повторил първо думите за чистотата и природата. Второ, ще ни напомни как да бъдем щастливи. От какво се състои човешкото щастие – малко любезност, повече добри думи, изпълнени добри желания и дела. Тогава се чувстваме и здрави, и щастливи“, казва в ефира на “Нашият ден“ Христина Бързанова, преседател на Национален комитет “Свети Иван Рилски“ и допълва:

Интересното в цялата работа е, че преди 100 години нашите мислители като Петър Димков и още много, са достигнали и са ни дали тази безспорна истина, че първо се разболява умственото тяло на човек от лошите мисли и чувства, които изпитва и чак тогава физиката.“

Как думите на Димков променят живота?

“Бях станала абсолютен работохолик, работех по 12 часа в застрахователната фирма, която оглавявах като изпълнителен директор. Нямах време дори за семейството си.  Точно на 2 януари през 1999 г. дъщеря ми се откачи от лифта в Маркуджик. Опитах се да я хвана и двете паднахме по пистата, която е стръмна. Спомням си само, че видях тялото си отгоре, колкото и да звучи нереално. Имах спукан гръб, двустранен кръвоизлив, не можех да ходя и да говоря. Цялото това напрежение и умствена нагласа, която предизвиква работохолизма и задълбаването само в него, даде сериозен отпечатък“, разказва още тя в ефира на “Нашият ден“ и подчертава:

Четейки Димков в болницата, успях да се оправя без оперативна намеса. Само с четене на Петър Димков и молитви.“

Чуйте разговора в звуковия файл и запис от Златния фонд на БНР с гласа на Петър Димков.

По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35