Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Петър Димков – Лечителят (видео)

Народният лечител Петър Димков, известен и само с името Лечителят, завинаги ще остане в сърцата на хората, потърсили помощта му и намерили изцеление от неговата ръка. Роден е на 19 декември 1886 г. в София, в семейството на свещеника Иван Димков. Следвайки традицията в своето семейство, Петър Димков посвещава по-голямата част от живота си на изучаване на билките, събиране на рецепти, тяхното осмисляне и доразвиване.

Във фитотерапията той открива и прилага свои оригинални съчетания от билки.

“Пази вътрешната си чистота. Човек трябва да има чисти мисли, чисти думи и чисти желания“, това са част от словата, завещани от лечителя. 

Какво би ни казал Димков днес? 

“Той би ни повторил първо думите за чистотата и природата. Второ, ще ни напомни как да бъдем щастливи. От какво се състои човешкото щастие – малко любезност, повече добри думи, изпълнени добри желания и дела. Тогава се чувстваме и здрави, и щастливи“, казва в ефира на “Нашият ден“ Христина Бързанова, преседател на Национален комитет “Свети Иван Рилски“ и допълва:

Интересното в цялата работа е, че преди 100 години нашите мислители като Петър Димков и още много, са достигнали и са ни дали тази безспорна истина, че първо се разболява умственото тяло на човек от лошите мисли и чувства, които изпитва и чак тогава физиката.“

Как думите на Димков променят живота?

“Бях станала абсолютен работохолик, работех по 12 часа в застрахователната фирма, която оглавявах като изпълнителен директор. Нямах време дори за семейството си.  Точно на 2 януари през 1999 г. дъщеря ми се откачи от лифта в Маркуджик. Опитах се да я хвана и двете паднахме по пистата, която е стръмна. Спомням си само, че видях тялото си отгоре, колкото и да звучи нереално. Имах спукан гръб, двустранен кръвоизлив, не можех да ходя и да говоря. Цялото това напрежение и умствена нагласа, която предизвиква работохолизма и задълбаването само в него, даде сериозен отпечатък“, разказва още тя в ефира на “Нашият ден“ и подчертава:

Четейки Димков в болницата, успях да се оправя без оперативна намеса. Само с четене на Петър Димков и молитви.“

Чуйте разговора в звуковия файл и запис от Златния фонд на БНР с гласа на Петър Димков.

По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12