Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тенорът Костадин Андреев: Какво е усещането да пееш българска опера? (видео)

| обновено на 21.12.22 в 09:18

Костадин Андреев е един от най-разпознаваемите гласове на Софийската опера. Директно от сградата на операта в София той сподели в “Нашият ден“ какво е чувството да изпълняваш опера на български език?

“За всички български певци е много приятно и може би задължително да се изпълняват български опери. За нашия театър, като пръв в България, това е едно от условията. Ние сме национален театър и трябва да пропаганираме националната ни опера. Вече е традиция началото на сезона в Софийската опера да се окрива с българско представление. Много български заглавия видяха своя живот през годините“, казва в итервю за БНР оперният певец.

Как възприема българските опери публиката в чужбина?

“Никога няма да забравим нашия гастрол преди пет години в Болшо̀й театър, където изпълнихме “Янините девет братя“ с невероятен супех. Руската публика усети дълбочината на това гениално произведение“, разказа още той в ефира на “Нашият ден“.

Ролите...

“На първо и основно място във всички роли е композиторът. Партитурата е нашата библия, длъжни сме абсолютно да се съобразяваме. Може би Отело е любимата ми роля“, казва още той в интервю на Христина Симеонова за “Нашият ден“.



Костадин Андреев е завършил Държавната музикална академия през 1994 година в класа по пеене на проф. Реса Колева. Творческият му дебют е през 1992 година в ролята на Рудолф от операта “Бохеми” на Пучини на сцената на Бургаската опера. От 1995 година е щатен артист-солист на Националната опера – София, където изпълнява централния теноров репертоар.

За десет години творческа дейност певецът се е претворил в 31 роли, включващи творби на композиторите Верди, Понкиели, Пучини, Гуно, Халеви, Бизе, Масне, Мусоргски, Стравински, Владигеров и др.

Костадин Андреев е работил с големите диригенти Антонио Гуаданьо, Сейджи Осава, Никса Бареца, Марчело Виоти, Валери Гергиев, Кацуши Оно, Руслан Райчев, Иван Вульпе, Борис Хинчев, Михаил Ангелов, Михаил Ангелов, Милен Начев, Методи Матакиев, Георги Нотев и др. Негови партньори са били световноизвестните оперни певци Агнес Балца, Галина Горчакова, Мишел Крайдър, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Ренато Брузон, Лео Нучи, Феручо Фурлането, Никола Гюзелев и др.

Гастролирал е с голям успех на престижните сцени на Виенската Щатсопера, Театро Реджо в Торино, Италия; Бадише щатстеатър в Карлсруе, Германия; Театърът в Сент Гален, Пучиниевият фестивал в Торе дел Лаго и фестивалът на Валери Гергиев в Ротердам, Холандия.


Снимки: Софийска опера и балет
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Линда Грегърсън и Надя Радулова, или какво печелим в превода?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" гости са  Линда Грегърсън и Надежда Радулова . Линда Грегърсън, поет и критик, е една от най-изтъкнатите фигури в съвременната англоезична поезия, а нейна преводачка на български е поетесата и писателка Надя Радулова. В ефира на "Нашият ден" Линда Грегърсън сподели своите мисли за процеса..

обновено на 20.06.24 в 12:02

Съвременните млади: уникални черти на поколението Z

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъждаме какво вълнува младите и как те гледат на света. В студиото с нас е Анастасия Стоев а – поет, критик, дизайнер, илюстратор и аниматор. Ето какво сподели Анастасия Стоева в ефира на "Нашият ден", относно характерните черти на поколението Z и с какво се отличава то от предишните..

обновено на 20.06.24 в 10:45

Що е то хотел за пчели?

Какво представляват хотелите за пчели и защо са необходими – разговор в "Нашият ден" с Александър Маринов-Санчо – природолюбител и автор на филми за дивата природа. Маринов пояснява, че по-удачното е този тип съоръжения да бъдат наричани "общежития за пчели". Всъщност става въпрос за гнездови камери, в които некомерсиалните и несоциални..

публикувано на 20.06.24 в 09:15
Денка и Петър Георгиеви

Вторият живот на плодовете и зеленчуците

Денка и Петър Георгиеви от село Исперихово в община Брацигово са земеделски производители, които преди много години разбират, че преработването на собствената продукция прави един производител много по-устойчив, а продукцията му – търсена по-дълго време и с много повече шансове да бъде консумирана от потребителите. България има традиции в..

публикувано на 19.06.24 в 17:30
Проф. д-р Асен Дудов

Отзвук от Националната конференция по онкология

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов . Дълги години класическата химиотерапия е единствена..

публикувано на 19.06.24 в 13:05