Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тенорът Костадин Андреев: Какво е усещането да пееш българска опера? (видео)

| обновено на 21.12.22 в 09:18

Костадин Андреев е един от най-разпознаваемите гласове на Софийската опера. Директно от сградата на операта в София той сподели в “Нашият ден“ какво е чувството да изпълняваш опера на български език?

“За всички български певци е много приятно и може би задължително да се изпълняват български опери. За нашия театър, като пръв в България, това е едно от условията. Ние сме национален театър и трябва да пропаганираме националната ни опера. Вече е традиция началото на сезона в Софийската опера да се окрива с българско представление. Много български заглавия видяха своя живот през годините“, казва в итервю за БНР оперният певец.

Как възприема българските опери публиката в чужбина?

“Никога няма да забравим нашия гастрол преди пет години в Болшо̀й театър, където изпълнихме “Янините девет братя“ с невероятен супех. Руската публика усети дълбочината на това гениално произведение“, разказа още той в ефира на “Нашият ден“.

Ролите...

“На първо и основно място във всички роли е композиторът. Партитурата е нашата библия, длъжни сме абсолютно да се съобразяваме. Може би Отело е любимата ми роля“, казва още той в интервю на Христина Симеонова за “Нашият ден“.



Костадин Андреев е завършил Държавната музикална академия през 1994 година в класа по пеене на проф. Реса Колева. Творческият му дебют е през 1992 година в ролята на Рудолф от операта “Бохеми” на Пучини на сцената на Бургаската опера. От 1995 година е щатен артист-солист на Националната опера – София, където изпълнява централния теноров репертоар.

За десет години творческа дейност певецът се е претворил в 31 роли, включващи творби на композиторите Верди, Понкиели, Пучини, Гуно, Халеви, Бизе, Масне, Мусоргски, Стравински, Владигеров и др.

Костадин Андреев е работил с големите диригенти Антонио Гуаданьо, Сейджи Осава, Никса Бареца, Марчело Виоти, Валери Гергиев, Кацуши Оно, Руслан Райчев, Иван Вульпе, Борис Хинчев, Михаил Ангелов, Михаил Ангелов, Милен Начев, Методи Матакиев, Георги Нотев и др. Негови партньори са били световноизвестните оперни певци Агнес Балца, Галина Горчакова, Мишел Крайдър, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Ренато Брузон, Лео Нучи, Феручо Фурлането, Никола Гюзелев и др.

Гастролирал е с голям успех на престижните сцени на Виенската Щатсопера, Театро Реджо в Торино, Италия; Бадише щатстеатър в Карлсруе, Германия; Театърът в Сент Гален, Пучиниевият фестивал в Торе дел Лаго и фестивалът на Валери Гергиев в Ротердам, Холандия.


Снимки: Софийска опера и балет
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15