Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да бъдеш дете или да пишеш за деца?

Днешните деца не са по-различни от тези преди 100 години

| обновено на 04.01.23 в 09:43

"Здравейте! Най-лесно ми е да се представя чрез моите книги — автор съм на детските книги "Аз искам да бъда…/7 истории за приятелството и разни други неща“ (изд. 2014 г.) и „Аз искам да бъда…2/Още 8 истории за приятелството и разни други неща“ (изд.2015 г.), които днес са преиздадени в общия сборник „Аз искам да бъда…“.

През 2017 г. излезе третата ми книга "Тялото говори“, която е уникална по рода си, защото е съчетание между роман и образователна книга и децата много я харесват. Предлагам и онлайн книга – детективският роман "Инспектор Бу в разследване на Кой се опита да отрови капитан Пърси“. Но все пак нищо не може да се сравни с най-новата ми книга "Малка мишка в голямо приключение“, която изцяло развива образа на съвременния тийнейджър в ерата на Водолея, в която влизаме. В личен план картината изглежда така — родена през месец ноември, майка на три момчета, обича кучета, пътешествия и книги, даващи знание“, така започва личната страница на писателката Цвета Белчева, която сподели в ефира на “Нашият ден“ част от историята зад нейното творчество.

“Самото писане на книги дойди при мен изневиделица. Може би няколко години, след като бях станала майка. Всички знаем, че тогава в жената се отключват едни неподозирани творчески умения.

Потребността детето ми непрекъснато да чува нова приказка и трудностите му с четенето, доведе до написването на една приказка. Не станах писател за едни ден, отне време да събера кураж и да напиша още приказки, след това да взема решение да ги издам“, разказва в ефира на “Нашият ден“ писателката Цвета Белчева.

Обратната връзка…

“Имах обратната връзка от читателите и виждах реакцията на децата – как те приемат историята и героите в приказката за нещо, което е близко до тях. Видях още, че приказките провокират разговор между родителя и детето, а това ме убеди да продължа нататък“, разказва още тя.

“Имам три деца с много голяма разлика, което ми помага винаги да съм на “ти“ с днешното дете. Първото ми дете беше много буйно, но обичаше да слуша приказки. Когато стана ученик се оказа, че има трудности с четенето. Бяха нужни много усилия, за да започне да обича книгите и да ги търси. Когато се появиха приказките, видях, че той не може да откаже да прочете моя. По тази причина, когато пиша се старая книгите да бъдат много достъпни, винаги в главата ми е детето, което не обича да чете“, споделя още писателката в интервю за БНР.

Историите, които вълнуват съвременните деца…

Според нея съвременните деца не са по-различни в същността си от тези преди 100 години:

“Първоначално изглежда, че те са насочени много към игри и електронни устройства, но в същността си не са се променили. Много е интересно, когато видиш момченце, развълнувано от любовна история. Или пък момиченце, вдъхновено от една малка мишчица….Вълнуват ги историите за добрини и приятелство, съвсем нормални човешки неща.“

“В момента работя върху едно фентъзи, в което ще вплета българска история и митология. Пожелавам на всички да не се страхуват да си поставят големи цели и да действат“, казва Цвета Белчева в интервю на Мартина Кръстева за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..

публикувано на 02.12.24 в 11:21

България се включва в глобалната инициатива #GivingTuesday

Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..

публикувано на 02.12.24 в 10:51
Анджела Иванова (ляво), Гергана Станчева (дясно) и водещата на предаването.

От идея до реалност, или как се създава биоразградимо фолио за печат

Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...

обновено на 02.12.24 в 10:44

Уникално събитие събира децата на "Люлин" за Рождество Христово

В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..

обновено на 02.12.24 в 09:33