Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да бъдеш дете или да пишеш за деца?

Днешните деца не са по-различни от тези преди 100 години

| обновено на 04.01.23 в 09:43

"Здравейте! Най-лесно ми е да се представя чрез моите книги — автор съм на детските книги "Аз искам да бъда…/7 истории за приятелството и разни други неща“ (изд. 2014 г.) и „Аз искам да бъда…2/Още 8 истории за приятелството и разни други неща“ (изд.2015 г.), които днес са преиздадени в общия сборник „Аз искам да бъда…“.

През 2017 г. излезе третата ми книга "Тялото говори“, която е уникална по рода си, защото е съчетание между роман и образователна книга и децата много я харесват. Предлагам и онлайн книга – детективският роман "Инспектор Бу в разследване на Кой се опита да отрови капитан Пърси“. Но все пак нищо не може да се сравни с най-новата ми книга "Малка мишка в голямо приключение“, която изцяло развива образа на съвременния тийнейджър в ерата на Водолея, в която влизаме. В личен план картината изглежда така — родена през месец ноември, майка на три момчета, обича кучета, пътешествия и книги, даващи знание“, така започва личната страница на писателката Цвета Белчева, която сподели в ефира на “Нашият ден“ част от историята зад нейното творчество.

“Самото писане на книги дойди при мен изневиделица. Може би няколко години, след като бях станала майка. Всички знаем, че тогава в жената се отключват едни неподозирани творчески умения.

Потребността детето ми непрекъснато да чува нова приказка и трудностите му с четенето, доведе до написването на една приказка. Не станах писател за едни ден, отне време да събера кураж и да напиша още приказки, след това да взема решение да ги издам“, разказва в ефира на “Нашият ден“ писателката Цвета Белчева.

Обратната връзка…

“Имах обратната връзка от читателите и виждах реакцията на децата – как те приемат историята и героите в приказката за нещо, което е близко до тях. Видях още, че приказките провокират разговор между родителя и детето, а това ме убеди да продължа нататък“, разказва още тя.

“Имам три деца с много голяма разлика, което ми помага винаги да съм на “ти“ с днешното дете. Първото ми дете беше много буйно, но обичаше да слуша приказки. Когато стана ученик се оказа, че има трудности с четенето. Бяха нужни много усилия, за да започне да обича книгите и да ги търси. Когато се появиха приказките, видях, че той не може да откаже да прочете моя. По тази причина, когато пиша се старая книгите да бъдат много достъпни, винаги в главата ми е детето, което не обича да чете“, споделя още писателката в интервю за БНР.

Историите, които вълнуват съвременните деца…

Според нея съвременните деца не са по-различни в същността си от тези преди 100 години:

“Първоначално изглежда, че те са насочени много към игри и електронни устройства, но в същността си не са се променили. Много е интересно, когато видиш момченце, развълнувано от любовна история. Или пък момиченце, вдъхновено от една малка мишчица….Вълнуват ги историите за добрини и приятелство, съвсем нормални човешки неща.“

“В момента работя върху едно фентъзи, в което ще вплета българска история и митология. Пожелавам на всички да не се страхуват да си поставят големи цели и да действат“, казва Цвета Белчева в интервю на Мартина Кръстева за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20