Знаете ли кой е създателят на в. "Стършел“ в далечната 1940 година? А авторът на „Хитър Петър“? Това е Сава Попов (1914-1981) – писател и журналист, личност, която през годините е неглижирана, останала в сянка. Обаче идва моментът, в който Свобода Цекова и Антон Стайков са подсетени от поета и историка Йордан Велчев да потърсят архива му. И откриват съкровище!
"Отключването на един архив" е подзаглавието на книгата на двамата, която се ражда след двугодишен труд по изследване на архива на Сава Попов. В Музея на хумора и сатирата в Габрово бе открита и изложба, посветена на него.
Книгата на Свобода Цекова и Антон Стайков "Кой е Сава Попов?" е с богат визуален материал и прецизно написан текст, които се допълват в разказа за израстването, за дейността му, книгите, работата в редакциите и като полузанаятчия и въобще за живота му. Както пишат авторите във въвеждащия текст: "Работата му в пресата и издателствата го среща с едни от най-важните фигури на неговото време в областта на литературата и изкуството – писатели, художници, издатели. Животът му преминава през катаклизми – световна война, тотална смяна на обществения строй в България, лични загуби и неосъществени мечти.“
Документи, писма, факсимилета, карикатури на Бешков, рисунки на Радичков и много други интересни артефакти съдържа книгата за Сава Попов, но един от най-впечатляващите е писменото му "признание“ пред Държавна сигурност от 16 юли 1952 година, в което той с огромен риск и невероятна смелост жестоко иронизира репресивната машина!
Много са интересните и любопитни подробности, които представят пред днешния читател неговия наистина наситен живот, през който виждаме в детайли картината на времето. Впрочем архивът на Сава Попов, прецизно подреден от самия него, има още какво да покаже на бъдещите си изследователи. А неиздадената му книга с африкански приказки чака своя издател.
Изложбата, която реконструира живота и биографията му може да се види до 30 април 2023 в Музея на хумора и сатирата в Габрово, а част от сайта на музея съдържа дигитален архив, който ще се допълва във времето.
Чуйте Свобода Цекова и Антон Стайков
Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство? Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40". Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..
Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..
Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека. Събитието е днес (24 февруари). За творчеството на авторката като романист ще говори д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Яница Радева пише поезия, проза, литературоведски и книговедски текстове. Автор е на две стихосбирки и..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg