Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е Сава Попов?

Знаете ли кой е създателят на в. "Стършел“ в далечната 1940 година? А авторът на „Хитър Петър“? Това е Сава Попов (1914-1981) – писател и журналист, личност, която през годините е неглижирана, останала в сянка. Обаче идва моментът, в който Свобода Цекова и Антон Стайков са подсетени от поета и историка Йордан Велчев да потърсят архива му. И откриват съкровище!

"Отключването на един архив" е подзаглавието на книгата на двамата, която се ражда след двугодишен труд по изследване на архива на Сава Попов. В Музея на хумора и сатирата в Габрово бе открита и изложба, посветена на него.

Книгата на Свобода Цекова и Антон Стайков "Кой е Сава Попов?" е с богат визуален материал и прецизно написан текст, които се допълват в разказа за израстването, за дейността му, книгите, работата в редакциите и като полузанаятчия и въобще за живота му. Както пишат авторите във въвеждащия текст: "Работата му в пресата и издателствата го среща с едни от най-важните фигури на неговото време в областта на литературата и изкуството – писатели, художници, издатели. Животът му преминава през катаклизми – световна война, тотална смяна на обществения строй в България, лични загуби и неосъществени мечти.“ 

Документи, писма, факсимилета, карикатури на Бешков, рисунки на Радичков и много други интересни артефакти съдържа книгата за Сава Попов, но един от най-впечатляващите е писменото му "признание“ пред Държавна сигурност от 16 юли 1952 година, в което той с огромен риск и невероятна смелост жестоко иронизира репресивната машина!

Много са интересните и любопитни подробности, които представят пред днешния читател неговия наистина наситен живот, през който виждаме в детайли картината на времето. Впрочем архивът на Сава Попов, прецизно подреден от самия него, има още какво да покаже на бъдещите си изследователи. А неиздадената му книга с африкански приказки чака своя издател. 

Изложбата, която реконструира живота и биографията му може да се види до 30 април 2023 в Музея на хумора и сатирата в Габрово, а част от сайта на музея съдържа дигитален архив, който ще се допълва във времето.

Чуйте Свобода Цекова и Антон Стайков

Снимки – Музей на хумора и сатирата - Габрово и Белослава Димитрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Молодкин, Джулиан Асанж, Рисунка за „Дата на освобождаване“, 2024

Демокрацията, свободата, войната

"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..

публикувано на 16.01.25 в 12:05
Марина Василева

Не трябва държавната политика да работи в посока още по-голямо разделение на културния сектор

За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..

публикувано на 16.01.25 в 10:17

Денят на "Бийтълс" и още музикални епизоди от живота

16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..

публикувано на 16.01.25 в 09:07

Проф. Сгурев: Най-големите колекционери събират картини от различни жанрове

"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..

публикувано на 15.01.25 в 17:49

Романизирана биография на Джон Атанасов излезе на български език

Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра"  от Джейн Смайли  – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър".  Авторката ни връща към края на 30-те години,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00