По традиция симфоничният оркестър на Зондерсхаузен отвежда своите слушатели далеч от шума и суетата на ежедневието, давайки им възможност да се насладят на една чудесно подбрана и разнообразна програма.
Макар и далеч от пределите на нашата родина, концертната програма на симфоничния оркестър на Зондерсхаузен привлича днес нашето внимание благодарение на своя генерален музикален директор – маестро Павел Балев. В два поредни концерта – на 13-и и 15-и януари, маестро Балев ще изненада своята германска публика с една стилово разнообразна програма включваща малко познати и рядко изпълнявани произведения като Йохан Кристоф Шунке и неговото Концертино за валдхорна и оркестър, последвано от "Sinfonia sopra una canzone d’amore" ("Симфония върху една любовна песен") на Нино Рота. Павел Балев не пренебрегва и класическия репертоар, представен от Волфганг Амадеус Моцарт и концерта му за валдхорна.
Фокусът на нашето внимание, като българи, е ярко привлечен към онази част от програмата, в която се откроява и името на Марин Големинов. Със "Симфонични вариации върху тема от Добри Христов" Павел Балев остава верен на творческата си кауза да изпълнява и популяризира българската музика отвъд пределите на България. За симфоничния оркестър на Зондерсхаузен – основан през 1619 година и непрекъснато функциониращ и до днес, Симфоничните вариации на Марин Големинов са първото българско заглавие, което този оркестър с 404-годишна история изпълнява за първи път!
Самата премиера на творбата е била преди 80 години именно в Германия, във Франкфурт, и е била впечатляваща, с бурни и продължителни аплаузи!
"Смятам, че "Вариациите на Марин Големинов" а един достоен пример за една много широкомащабна и в същото време една много качествена композиция на нашия български класик… Искам да покажа, че България има много качествени композитори, които са конвертируеми, така бих ги нарекъл, и които могат да създават емоционално и много силно въздействие върху публика, която не познава българската музика. Именно от тази гледна точка изграждам и се опитвам да наслагвам това представяне на българската музика в чужбина. Имам, разбира се, тази възможност като Генерален музикален директор на този оркестър да ръководя тенденциите в избора на репертоара… Много държа да ви съобщя, че изключително се гордея – ръководя в момента един оркестър на четиристотин и четири години, който е създаден през 1619 година и досега работи непрекъснато. Всички стени в концертната зала са изписани с имената на генералните музикални директори от 1619 година до сега. Това е един оркестър с невероятно голяма традиция и мога да кажа, че се водя, един вид, непряк наследник и на Макс Брух, който също е бил тук главен диригент… Оркестърът е с троен състав духачи, което ми позволява да направя произведения именно и като "Симфоничните вариации" на Марин Големинов, но планирам, разбира се, и други заглавия от български композитори, които не зная дали не е добре да запазим в тайна и да изчакаме момента, в който ще дойдат, а те ще дойдат скоро, но мога за сега само да ви кажа, че българска музика в чужбина ще дирижирам през този сезон многократно на много различни места и различни континенти. Така че, с малко повече търпение ще стигнем и до следващите изяви, които много скоро ще предстоят!" – сподели с нас маестро Павел Балев.
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg