Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Loh-Orchester Sondershausen – оркестър с четиривековна история изпълнява за първи път българска музика

По традиция симфоничният оркестър на Зондерсхаузен отвежда своите слушатели далеч от шума и суетата на ежедневието, давайки им възможност да се насладят на една чудесно подбрана и разнообразна програма.

Макар и далеч от пределите на нашата родина, концертната програма на симфоничния оркестър на Зондерсхаузен привлича днес нашето внимание благодарение на своя генерален музикален директор – маестро Павел Балев. В два поредни концерта – на 13-и и 15-и януари, маестро Балев ще изненада своята германска публика с една стилово разнообразна програма включваща малко познати и рядко изпълнявани произведения като Йохан Кристоф Шунке и неговото Концертино за валдхорна и оркестър, последвано от "Sinfonia sopra una canzone d’amore" ("Симфония върху една любовна песен") на Нино Рота. Павел Балев не пренебрегва и класическия репертоар, представен от Волфганг Амадеус Моцарт и концерта му за валдхорна.

Фокусът на нашето внимание, като българи, е ярко привлечен към онази част от програмата, в която се откроява и името на Марин Големинов. Със "Симфонични вариации върху тема от Добри Христов" Павел Балев остава верен на творческата си кауза да изпълнява и популяризира българската музика отвъд пределите на България. За симфоничния оркестър на Зондерсхаузен – основан през 1619 година и непрекъснато функциониращ и до днес, Симфоничните вариации на Марин Големинов са първото българско заглавие, което този оркестър с 404-годишна история изпълнява за първи път!

Самата премиера на творбата е била преди 80 години именно в Германия, във Франкфурт, и е била впечатляваща, с бурни и продължителни аплаузи!

Павел Балев
"Смятам, че "Вариациите на Марин Големинов" а един достоен пример за една много широкомащабна и в същото време една много качествена композиция на нашия български класик… Искам да покажа, че България има много качествени композитори, които са конвертируеми, така бих ги нарекъл, и които могат да създават емоционално и много силно въздействие върху публика, която не познава българската музика. Именно от тази гледна точка изграждам и се опитвам да наслагвам това представяне на българската музика в чужбина. Имам, разбира се, тази възможност като Генерален музикален директор на този оркестър да ръководя тенденциите в избора на репертоара… Много държа да ви съобщя, че изключително се гордея – ръководя в момента един оркестър на четиристотин и четири години, който е създаден през 1619 година и досега работи непрекъснато. Всички стени в концертната зала са изписани с имената на генералните музикални директори от 1619 година до сега. Това е един оркестър с невероятно голяма традиция и мога да кажа, че се водя, един вид, непряк наследник и на Макс Брух, който също е бил тук главен диригент… Оркестърът е с троен състав духачи, което ми позволява да направя произведения именно и като "Симфоничните вариации" на Марин Големинов, но планирам, разбира се, и други заглавия от български композитори, които не зная дали не е добре да запазим в тайна и да изчакаме момента, в който ще дойдат, а те ще дойдат скоро, но мога за сега само да ви кажа, че българска музика в чужбина ще дирижирам през този сезон многократно на много различни места и различни континенти. Така че, с малко повече търпение ще стигнем и до следващите изяви, които много скоро ще предстоят!" – сподели с нас маестро Павел Балев.

Снимки: личен архив на Павел Балев
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34