Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сух януари или месец без алкохол

Детелина Стаменова: Едва ли ще станем нация от светци, но поне да сме здрави грешници

Снимка: Pxhere

В първата половина на януари все още се опитваме да се придържаме към прословутите новогодишни обещания, които си даваме. Много често наред с "да ям по-малко и да спортувам повече" е и намаляването на алкохола.

Във Великобритания съществува инициативата Dry January или Трезвен/Сух януари. През 2013 се провежда първия "официален" Dry January, в който участниците изпращат мейли до организацията, че ще спрат за месец.

Детелина Стаменова"Целта на сухия месец не е да страдаме и да се лишаваме, а да постигнем по-добро физическо и ментално здраве и положителен подход към намаляване на ефекта от алкохола – изтъква психотерапевтът Детелина Стаменова, която е сред авторите на доклада "Не/победими пандемии", в който се представя подхода "намаляване на вредата" по отношение на социално значими вредни навици, или както самата тя перефразира целите: не да бъдем нация от светци, но поне да сме здрави грешници.

Разбира се, не е задължително да започнем през януари. Целта на подобно предизвикателство е да проверим степента си на пристрастяване, доколко можем да прекарваме комфортно вечерите си "без да си сипем" и дали алкохолът не ни държи на къса каишка, допълва д-р Стаменова.

Всекидневното пиене може да създаде симптоми, подобни на депресия. Алкохолът променя химическия баланс на мозъка, увеличава кортизола – хормона на „стреса“; намалява нивата на серотонин, който регулира настроението. След пиене може не просто да се чувствате отпаднали, а да усещате тревожност или да имате ирационални нива на безпокойство и да се окаже, че си ги сипвате сами и в тази връзка един сух месец, който и да е, може да е глътка свеж ментален въздух.

Алкохолът също така влияе и влошава качеството на съня, защото тялото не заспива, спим ние, а то трябва да преработва алкохола и това води до лош нощен сън, повече прекъсвания на съня и по-кратка продължителност.

Не на последно, място алкохолът съдържа много калории и въздържанието за месец може да се отрази добре на фигурата", казва още Детелина Стаменова.

За разлика от Европа, където смъртността от консумация на алкохол спада, у нас определено не е така. Според данни на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на алкохол у нас 11% от сънародниците ни всекидневно пият между 100 и 200 мл. твърд алкохол, други 30% между 50 и 100 мл., а тази статистика не отчита консумацията на домашен алкохол. Именно пиенето, наред с пушенето, затлъстяването и екранните зависимости са сред скритите пандемии, вредните навици, които поради широкото си разпространение сме нормализирали, но са съществена част от факторите за висока смъртност у нас.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50