Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

За нашето раждане и нашето Рождество – разговор с протойерей Кръстин Апостолов

Снимка: bnt.bg

Във втория ден на Коледа и Коледният дух витае навсякъде – и в нас и около нас и като че ли вълшебството му не ни напуска… И може би именно то ни прави да бъдем по-смирени и настроени за равносметка; като че ли ни кара да се замислим за нашето раждане и за нашето възможно Рождество. За Рождественския празник говорим в "Познати и непознати" с помощта на протойерей Кръстин Апостолов от храм "Св. Димитър" в Панчарево.

Казал някога един живял по нашите земи мъдрец: "Имаме своето раждане и го празнуваме всяка година, но дали със същото желание се стремим и към своето Рождество". Какво е искал да каже този мъдрец, замисляме ли се за нашето Рождество, отдавайки значение най-вече на рождения си ден... С това започва разговорът с отец Кръстин.

Освен духовния си смисъл, празникът на Рождество има и своята външна, светската страна.


По публикацията работи: Росица Михова
 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Н.Пр. Мачей Шимански: За етиката при снимането на птици и за уроците, на които ни учи орнитологията

Когато говорим за птици – за обикновени и застрашени видове, всъщност говорим за онова, което обикновено премълчаваме – че птиците около нас са един добър индикатор, който може да ни подскаже колко чист е светът, в който живеем. С Н.Пр. Мачей Шимански, посланик на Полша в България, говорим не само за света на птиците и за неговия опит като фотограф..

публикувано на 25.03.23 в 12:50

Часът на Земята тази година застава зад местообитанията

За 16 поредна година се отбелязва глобалната инициатива, посветена на опазването на планетата ни. Милиони хора угасват светлините вкъщи, а знакови обществени сгради по света биват затъмнени частично или напълно. Това става всяка последна събота на месец март. Тази година "Часът на Земята" се отбелязва в над 7 хиляди града в 190 държави. В..

публикувано на 25.03.23 в 09:05

Посланикът ни във Варшава Маргарита Ганева: Половин милион поляци летуват у нас

Геометричният център на Европа се намира близо до Варшава, затова в израза "Полша е сърцето на Стария континент" няма поетично преувеличение. За някои от нас тази славянска държава е Фредерик Шопен, за други – Мария Склодовска-Кюри, за трети – крал Владислав Варненчик, а за всички – вкусните ябълки в магазина и днес и красивите блондинки на плажа в..

публикувано на 24.03.23 в 08:25

Премълчаната история на Протагонистите

"Балканска фотография. Протагонистите – Тома и Никола от фотографската фамилия Хитрови" – така се казва новата книга на Зафер Галибов, фотограф, фотожурналист и изследовател на българската светлопис. Протагонист означава главен герой. В случая главните герои на това изследване са Тома и Никола Хитрови, представители на известната фотографската..

публикувано на 23.03.23 в 12:25

Истанбул е град, който нито поетите, нито художниците могат да уловят

"За да разгледа човек Истанбул и за да започне да го опознава, се изисква много време. Наистина трябват много дни, дори години. И в същото време в Истанбул все още има на много места, където продължават архитектурните разкопки и градът се променя. Разкопките при Бешикташ показаха, че на това място са пребивавали за известно време дори траките. В тази..

публикувано на 23.03.23 в 11:27