Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Жана Попова: Не трябва да спираме да говорим публично

Доц. Жана Попова
Снимка: Ани Петрова

Натискът над медиите в България през случая на журналиста Борис Митов и сайта "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавател във ФЖМК:

"От една страна, това е някаква благословия, едва ли не, към журналистите, които трябва да се чувстват задължени, че трябва да платят много по-малката глоба. Но трябва да знаем, че при такива дела за периода се запорират сметките на изданията и те не могат да развиват своята дейност. От друга страна, имаме нещо доста страшно – когато делата са между икономически, съдебен и политически интерес, защото в това дело има всичко – има пари, има власт, има съдебни фигури, тогава разколебаването на обществото, че някога ще се оправят нещата, става още по-силно. 

Борис Митов не е случаен журналист. Той има много силни разследвания, много пъти е бил заплашван, много пъти е имало опит да бъде овладяно неговото слово. И когато точно на Борис Митов наложиш такава глоба, ти просто провесваш един журналист за наказание на другите. В това се превръща това дело – казваш им, внимавайте, след като към него може, може и към всички. Защото това "приближено", "близък до" и т.н. са формулировки, които няма как да се считат за обидни или клевета, когато става думи за публични хора. Всички тези – и съдиите, и прокурорите – имат много особен статут, самите те дори мълчат прекалено дълго, а някои никога не излизат "на светло" и не казват нищо. Но в крайна сметка, всички те знаят, че избирайки тази професия, трябва да имат малко по-различен начин на публичен живот. Но той, публичният, обикновено е свързан с личния."

Аргументът: "близостта до ДПС е позоряща"

"Добре е да се има предвид, че когато някой е акционер във фирма или е близък до определена политическа партия, това не може да бъде позорящо, защото тези партии са легитимни. Това, че в тях може да има проблеми и сливане на определени власт, не трябва да пречи на журналистите да ги изобличават, защото журналистите нямат друг език, освен да говорят през конкретни примери – как се сливат всъщност властите в България. И това е направил Борис Митов. Колкото до определението, че един съдия е "скандален" – това е въпрос на усещане, нещо като – комичен. Т.е. субективно мнение. От друга страна, да направиш нещо, което да привлича вниманието по толкова ярък начин – през сливането на власти, това е скандално, защото какво значи това – от тук нататък всеки от нас може да бъде съден, ако смята, че властите трябва да бъдат разделени ли?

Ако един журналист дава контекст на някакъв проблем, той отива в съда

"Тези дела, освен пряко засягащи конкретните журналисти, се превръщат в наказание, за да може журналистът да си мълчи. Виждам какво се случва с млади журналисти, колко силно им се отразява едно такова дело. Така се появяват теми - табу, така у нас съдиите стават абсолютно недосегаеми, вместо да бъде обратното – съдиите да отговарят на определени обществени очаквания. Най-странното е, че по време на тези дела журналистите вярват в справедливостта и в съда, то няма и друг начин. И когато се получи разочарованието, че някаква последна инстанция на тази справедливост си затваря очите, тогава разочарованието е изключително голямо. Тоест, това, което се опитват през цялото време да ни внушат, е, че няма никакъв шанс, че нищо не може да бъде променено. Това го правят хората, всички, които изградиха една паралелна реалност за нас. Например, защо беше свалена Анна Цолова от екран и кога? Разговорът за новия шеф, който трябваше да седне на председателското място на Комисията по досиетата от квотата на ГЕРБ тогава, този разговор не се състоя. А всъщност тогава трябваше да бъдат извършени промени в голяма част от агенциите, в голяма част от комисиите, и ГЕРБ управляваха точно по този начин – сменяха журналисти, за да не се състоят разговори.“

Как да се промени

"Онова, което трябва да се промени, остава едно и също. Иска ми се онази част от обществото, за която ние журналистите всеки ден работим, през НПО-та да създадем фонд за защита на журналисти, от който фонд те да могат да заплащат разходите по SLAPP дела. Защото в България няма институции, които искат да ги защитят. Няма институции! Примерите са толкова много, че е отчайващо. Ако сега сме в състоянието, в което трябва да викаме "Неволята", то виждаме, че институциите, като възможност да действат, не са там. Тогава имаме един шанс – през конкретни механизми, вместо да чакаме държавата да направи това, което тя не прави, да го направим ние. Политиците се страхуват от едно нещо – и то е публичността. Тоест, ако ние имаме нещо силно, то е говоренето, непрекъснато, дори и да сме уморени да повтаряме едно и също, не трябва да спираме да говорим публично. Трябва непрекъснато да се повтаря, че това не трябва да бъде така! Иначе ще стане като чалгата – ние ще наричаме свобода на словото това да пееш чалга. Не, не е това свобода на словото."

Прогноза за медийната 2023 година

"Ще продължат всички конфликти, като незавършената работа на СЕМ, имам предвид неизбирането на генерален директор на БНТ, и всички други провали, които има СЕМ. За съжаление изборът на генерален директор на БНТ, според мен, ще стане под натиска на европейски институции, а не защото ние, като общество, искаме тази медия. Освен това смятам, че скоро дигиталният свят ще се промени много и ние отново ще сме неподготвени за тази промяна. Затова си мисля, че докато закъсняваме толкова много с реформи, с промени, имаме само един шанс – ние да си създаваме настоящето, а не някой да ни го представя каквото му харесва. А, ако може, и да не ни го представя в скечове, ще е много добре. Защото има ситуации, като тази, в която в момента живеем, в които е добре да не допускаш мисълта, че нападението над някого е добър начин на живот. Говоря за песента срещу Лена Бориславова, и то като метафора, защото смятам, че ако Слави Трифонов беше истински комик и автор на скечове, то той има много по-силен обект, към който да се стреми да осмива. Има един агресор в момента в света, който остана неиронизиран. Ако толкова много иска, нека иронизира този човек, който в момента извършва масови убийства, но аз не виждам клипове на Слави Трифонов за това човешко насилие, което преживяваме в момента. А да се занимаваш с една жена, бивш политик, това е нечестно."


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20