"Дневник от войната" е 75-сет минутен моноспектакъл на Силвия Станоева. Младата независима актриса го подготвя след първия си моноспектакъл "33", който играе през октомври 2021 година в София.
Пиесата разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите. Елена Мосие е в началото на житейския си път и огромното ѝ желание за "спасението" на живота и преодоляването на привидно непреодолимата опасност я тласкат към безразсъдни действия в подкрепа на страдащите с нея съграждани.
В центъра на действието е любовта на героинята с Гаспар, чийто образ е вдъхновен от френския актьор Гаспар Юлиел, който умира няколко месеца слез идеята за спектакъла в ски инцидент край Гренобъл.
Гаспар умира и в пиесата. Елена Мосие доживява до 75-годишна възраст. и написва книга "Дневник от войната", която друга млада българка – Елена Панайотова, намира при разпродажбата на къща в Ротердам. Двете жени като че ли са в диалог една с друга, осмисляйки миналото, възможното бъдеще и личната си болка от загубата на любовта. Обединени са от желанието си и силата да се преодолеят болката и да се преборят за правото си на живот, с който да оставят нещо смислено, защото всичко, което имаме е заради усилията на някой друг от миналото.
В спектакъла Силвия Станоева изпълнява ролите на двете героини – Елена Мосие и Елена Панайотова. Сценографията е семпла, но емоцията и атмосферата ще са подсилени от черно-бели видеа, създадени специално за спектакъла от Момчил Алексиев – сценограф, режисьор и Vr-артист.
"Дневник от войната" е спектакъл за човешката сила и воля, провокирани до краен предел в ситуацията на война. Спектакъл за отговорността ни към живота, за честта и смелостта. Това е разказ за любовта, която може да бъде много красива, и която в крайна сметка носи мира и щастието. Личното пътуване и трансформацията на една жена, но и послание за всички хора, защото "войната е в нас". Съществува невидима стена, заливат ни "бомбите на практичността", а свободата не е подарена, тя винаги трябва да се извоюва.", споделя актрисата Силвия Станоева.
Спектакълът е актуален, заради настоящите военни конфликти в Европа и насилието над жените в различни точки на света.
"Дневник от войната" е подкрепен от Българския културен институт в Рим и ще има своята първа среща с публиката – българската общност в Италия, на 21 януари в студио "Арго" в Трастевере. Амбицията на актрисата е да готовият спектакъл да се реализира и пред други български аудитории в Европа и най-вече в Париж, тъй като текстът е свързан с града и с френската история и култура.
Силвия Станоева е дипломирана актриса, позната на българската публика от редица театрални спектакли и филмови сериали. Тя е носителка на наградата "ИКАР" за дебют през 2013 година, съвместно с Иво Желев за спектакъла на Касиел Ноа Ашер "Клер, Мадам, Соланж" и с номинация наградата на фондация "Стоян Камбарев". През 2021 година реализира първия си моноспектакъл "33", подкрепен от фондациите "Етюд" и "Стоян Камбарев". От май 2022 година актрисата живее в Рим, където работи с известната "треньорка" на актьори Дорис вон Тури.
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..
Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг. Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" . С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg