Любимият разказвач на кратки истории д-р Людмил Станев издаде своето "Избрано". Както пише доц. Георги Лозанов за него, "Станев днес е един от най-интересните, непредвидими, с безпогрешно разпознаваем собствен стил български писатели, чиито жанрови предпочитания са към късата белетристична форма. Тя дава поле на афористичното му мислене и на езиковите му находки, които превръщат текстовете му в интелектуална игра и ги сближават с поезията. Заедно с това те са драматургично напрегнати, преплитайки екзистенциалния и социалния абсурдизъм."
Досега тези качества на прозата на Людмил Станев под една или друга форма са били отбелязвани и от малкото литератори, писали за книгите му – смеят ли, току-виж ги иронизирал в следващия си разказ, а също и от неговите многобройни верни читатели. За първи път обаче някой отбелязва тягата на писателя към поезията, към поетичното около нас, подсеща да не забравяме, че той е и автор на малко на брой, но прекрасни стихотворения. В книгата му "Избрано" поезията е поставена на няколко места между разказите, сякаш е онази пролука от корицата му на "Рязко", дело на Румен Жеков.
В томчето джобен формат са събрани 300 страници вълшебни разкази от досегашните книги на писателя плюс няколко нови, а един даже може да се гледа и на филм през QR код, либрета, драматургични форми, писма, приказки, стихотворения, кратка енциклопедия и каквито още жанрове си представите, защото прозата му трудно се побира в рамки, все щръква отнякъде.
"Разказите на Людмил Станев, – пише проф. Младен Влашки, – са в различен емоционален регистър – освен бравурно смешни, те са и меланхолични, и романтични, но винаги човечни."
Именно човечността, хуманистичният заряд на тези искрящи от людмилстаневски талант разкази и стихотворения е основният им белег. Затова продължават и ще продължават да вълнуват. Затова, както става и в живота, докато четем, се смеем и се разтъжаваме едновременно. И това не е метафора.
Чуйте Людмил Станев.
Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч. в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..
В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски". От тук..
"Топъл, слънчев ден. От ония дни, в които сетивата ти са изострени за мириса на кристалния въздух и многоцветието на слънчевия лъч през миглите ти." Днес от 18 часа в НДК ще бъде представена книгата "Психотерапевтичен роман/с/" на Росица Чернокожева. Часове преди представянето авторката гостува в "Артефир". Чернокожева е..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че това е един комедиен прочит на нашето забързано ежедневие, на нещата, с които се сблъскваме, а именно – събуждам се, закусвам на крак. Битка в градския транспорт. Тичам на адрес. Няма добро утро...
90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон". Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта" – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека. "Литературата е..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg