Любимият разказвач на кратки истории д-р Людмил Станев издаде своето "Избрано". Както пише доц. Георги Лозанов за него, "Станев днес е един от най-интересните, непредвидими, с безпогрешно разпознаваем собствен стил български писатели, чиито жанрови предпочитания са към късата белетристична форма. Тя дава поле на афористичното му мислене и на езиковите му находки, които превръщат текстовете му в интелектуална игра и ги сближават с поезията. Заедно с това те са драматургично напрегнати, преплитайки екзистенциалния и социалния абсурдизъм."
Досега тези качества на прозата на Людмил Станев под една или друга форма са били отбелязвани и от малкото литератори, писали за книгите му – смеят ли, току-виж ги иронизирал в следващия си разказ, а също и от неговите многобройни верни читатели. За първи път обаче някой отбелязва тягата на писателя към поезията, към поетичното около нас, подсеща да не забравяме, че той е и автор на малко на брой, но прекрасни стихотворения. В книгата му "Избрано" поезията е поставена на няколко места между разказите, сякаш е онази пролука от корицата му на "Рязко", дело на Румен Жеков.
В томчето джобен формат са събрани 300 страници вълшебни разкази от досегашните книги на писателя плюс няколко нови, а един даже може да се гледа и на филм през QR код, либрета, драматургични форми, писма, приказки, стихотворения, кратка енциклопедия и каквито още жанрове си представите, защото прозата му трудно се побира в рамки, все щръква отнякъде.
"Разказите на Людмил Станев, – пише проф. Младен Влашки, – са в различен емоционален регистър – освен бравурно смешни, те са и меланхолични, и романтични, но винаги човечни."
Именно човечността, хуманистичният заряд на тези искрящи от людмилстаневски талант разкази и стихотворения е основният им белег. Затова продължават и ще продължават да вълнуват. Затова, както става и в живота, докато четем, се смеем и се разтъжаваме едновременно. И това не е метафора.
Чуйте Людмил Станев.
"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..
За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg