Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рамо до рамо" с "Бийтълс", Гершуин и Елгар

Софийската филхармония и младите класически музиканти от Филхармония "Пионер" застават "Рамо до рамо" на сцената на зала "България". В неделя, 22 януари, те ще изпълнят "Бийтълс", Гершуин и Елгар. Диригент на музикалната вечер е Любомир Денев-син.

"Всичко е много интересно във вечерта. Като започнем от нашия специален солист Емануил Иванов, когото публиката вече много добре познава, с любимо произведение – "Рапсодия в синьо" (от Гершуин), и пиронът в програмата – "Бийтълс" сюита, написана от един от най-големите фенове на "Бийтълс" – моя баща Любо Денев. Една страхотна сюита, която ще събере два детски хора на сцената на зала "България". Това са Детски филхармоничен хор и "Сладки пуканки", които – също както Филхармония "Пионер" – са към Национален дворец на децата", разказа в "Артефир" диригентът.

Концертът ще започне с марша на Елгар, а във втората му част ще звучи музиката на английската група, която децата много харесват.

"Ние с Филхармония "Пионер" гледаме да свирим разнообразна програма – западна класика, романтична музика, руска музика, защото моят стремеж е младите музиканти да се сблъскват с всякаква музика, за да могат в рамите на три-четири години, в които работят в оркестъра и се обучават, да изградят вкус и подход към всяка различна музика, тъй като всеки стил и жанр си има своите особености и трудности“, допълни още Любомир Денев-син.

Според него концертът е повод публиката да се разнообрази и освежи след празничната депресия. Песните на "Бийтълс" пък предлагат общовалидни и вечни текстове и оригинална музикална хармония.

Младият пианист Емануил Иванов, който получи първа награда на 62-рото издание на Международния конкурс за пианисти "Феручо Бузони" през 2019-а в Болцано, Италия, ще поднесе своя прочит на рапсодията на Гершуин, което ще допринесе за удоволствието на публиката.

Концертите под надслов "Рамо до рамо", част от които е и неделната музикална вечер в зала "България", се превърнаха в традиция за националния оркестър, който с удоволствие предава опита си на младите музиканти – бъдещите водещи имена в българската класическа музика.

"За мен е много важно подаването на ръка и съм изключително благодарен, че Софийска филхармония прави това – че ни подава ежегодно ръка. Този контакт между младите музиканти и професионалните музиканти от Филхармоничния оркестър прави срещите изключително емоционални и полезни, а също така и много приятни за публиката", смята Денев.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимка – Софийска филхармония
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45