Софийската филхармония и младите класически музиканти от Филхармония "Пионер" застават "Рамо до рамо" на сцената на зала "България". В неделя, 22 януари, те ще изпълнят "Бийтълс", Гершуин и Елгар. Диригент на музикалната вечер е Любомир Денев-син.
"Всичко е много интересно във вечерта. Като започнем от нашия специален солист Емануил Иванов, когото публиката вече много добре познава, с любимо произведение – "Рапсодия в синьо" (от Гершуин), и пиронът в програмата – "Бийтълс" сюита, написана от един от най-големите фенове на "Бийтълс" – моя баща Любо Денев. Една страхотна сюита, която ще събере два детски хора на сцената на зала "България". Това са Детски филхармоничен хор и "Сладки пуканки", които – също както Филхармония "Пионер" – са към Национален дворец на децата", разказа в "Артефир" диригентът.
Концертът ще започне с марша на Елгар, а във втората му част ще звучи музиката на английската група, която децата много харесват.
"Ние с Филхармония "Пионер" гледаме да свирим разнообразна програма – западна класика, романтична музика, руска музика, защото моят стремеж е младите музиканти да се сблъскват с всякаква музика, за да могат в рамите на три-четири години, в които работят в оркестъра и се обучават, да изградят вкус и подход към всяка различна музика, тъй като всеки стил и жанр си има своите особености и трудности“, допълни още Любомир Денев-син.
Според него концертът е повод публиката да се разнообрази и освежи след празничната депресия. Песните на "Бийтълс" пък предлагат общовалидни и вечни текстове и оригинална музикална хармония.
Младият пианист Емануил Иванов, който получи първа награда на 62-рото издание на Международния конкурс за пианисти "Феручо Бузони" през 2019-а в Болцано, Италия, ще поднесе своя прочит на рапсодията на Гершуин, което ще допринесе за удоволствието на публиката.
Концертите под надслов "Рамо до рамо", част от които е и неделната музикална вечер в зала "България", се превърнаха в традиция за националния оркестър, който с удоволствие предава опита си на младите музиканти – бъдещите водещи имена в българската класическа музика.
"За мен е много важно подаването на ръка и съм изключително благодарен, че Софийска филхармония прави това – че ни подава ежегодно ръка. Този контакт между младите музиканти и професионалните музиканти от Филхармоничния оркестър прави срещите изключително емоционални и полезни, а също така и много приятни за публиката", смята Денев.
Повече чуйте в звуковия файл.
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..
Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..
Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е..
Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg