Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без угризение. Историята на съветските тайни служби

Гриша Атанасов и Михайлина Павлова
Снимка: Николета Атанасова

"КГБ. Истинската история на съветските тайни служби" на френския журналист Бернар Льоконт вече може да се прочете на български език – един разказ за терор, пропаганда, дезинформация, вътрешен и външен шпионаж.

Тайните служби – машината за контрол на СССР и Русия – тогава и днес.

Разговор в "Мрежата" с Гриша Атанасов, преводач на книгата, преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски" и водещ на предаването "Книги завинаги" по "Алма Матер".

Светът на  измамата

"Истинската история на съветските тайни служби" може да прозвучи на пръв поглед малко гръмко, защото това не е цялостна хронологична история на тайните служби. Това са 16 епизода и всеки един от тях може да се превърне в шпионки трилър, но същевременно тези епизоди са разказани много документирано, много подробно, много проверено. Бернар Льоконт казва в самия предговор, че е много трудно да се пише за съветските тайни служби, защото много документи не са достъпни и защото става дума за един свят на измамата, на фалшивата информация, на лъжата . Той казва, че всяко нещо, което е написал, е проверено, засечено от множество източници и по много начини. И си личи, че е точно така."

Държава в държавата

"Точно това доказват тези 16 епизода. Още от раждането на ЧК, от времената  на Дзержински и Ленин, от времето на борбата с враговете на народа проличава, че ЧК ще бъде не просто инструмент на Комунистическата партия, както смятахме, а ще бъде една много голяма самостоятелна сила, която ще управлява, в известен смисъл, през цялата история на СССР до неговото разпадане."

Феликс Дзержински: "Ние ще съберем непоколебими другари, без угризения, готови да се жертват за спасението на революцията"

"В това изречение на Дзержински вярно е само "без угризения", поне това доказва Бернар Льоконт. Това са истини, които нашето поколение откри малко късно. "Без угризение" означава поръчкови убийства, означава кражби, оргии, грабежи… Всичко това го има тук още от зараждането на  тези тайни служби."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Николета Атанасова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Лов на съчувствие

Има какво ли не в живота на настоящите тийнейджъри и очевидно явлението sadfishing е едно от тях. Но какво е това и защо трябва да ни интересува? Социалните медии са неразделна част от живота на тийнейджърите. Но там разграничаването на истинското от фалшивото е много трудно…Все по-трудно. Сред тенденциите, които предизвикват..

публикувано на 18.11.24 в 18:04
Ивайло Динев

Ивайло Динев: Твърде цинично гледаме на развитието на България след 1989 година

За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..

публикувано на 18.11.24 в 16:25

Кой ще ни даде пари?!

Няма как да не сте чули по радиото, че в Конституционния съд са подадени две жалби от политически сили във връзка с нарушения на изборите (българските, да не стане някоя международна грешка!), които тъкмо отминаха, дето има една дума, още са топли.  В неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" бистрихме тази ситуация. Понеже сме хора..

публикувано на 18.11.24 в 16:10

Архивите са живи: След Берлинската стена – 35 години по-късно

Берлин може да се окаже онова огледало на Европа, към което е добре да поглеждаме и днес. Нека опитаме да си представим какво ще отразява това огледало след години.   Архивите оживяват в "Terra Култура". След Берлинската стена, 35 години по-късно, слушаме откъси от три речи на важни личности – Джон Кенеди през 1963 г., Вили Бранд през 1989 г...

публикувано на 18.11.24 в 16:04

На гости в село Ковачица

Село Ковачица се намира в община Лом и в него живеят около хиляда човека. На 4 километра от селото е брега на река Дунав. Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района на селото се заселили бежанци от Чипровци. Те се спуснали с лодки и салове по река Тимок, а след това по течението на Дунава и се установили на брега..

публикувано на 18.11.24 в 15:20