Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Outside the Box" – първата изложба на самоуки творци у нас

Първата изложба у нас, която представя над 70 нестандартни и провокативни произведения на български самоуки творци, вече може да бъде разгледана в галерия DOZA. "Outside the Box" беше изложена и в Българския културен институт в Париж. С това страната ни за първи път се изяви в едно от най-интересните течения в световното изкуството – арт брут. До този момент България беше единствената европейска страна, която не е представяна в тази сфера, необичайна и за българската публика.

Арт брут определя изкуството, което е създадено извън границите на официалната култура. "Само по себе си то е доста различно, защото представя една експресия на хора, които нямат претенция  да бъдат артисти“, обясни в "Артефир“ кураторката на изложбата Милена Едвиг. "Това е изкуството на аутсайдерите, но то има една неподправена искреност и действително художественото образование понякога може да те затвори в една концепция, докато тук именно тази липса на претенция дава свобода и е интересно да се види.“

"Outside the Box" включва произведения от седем артисти: Алексей Алексиев, известен като дърворезбаря, който съживява изсъхнали дървета в софийските градини и паркове; Денис Попов – единственият незрящ скулптор в България; Борислава Марчева, за която рисуването е част от арт терапията ѝ, тъй като е диагностицирана с психическо разстройство; Русчо Тихов, самоук артист с необикновен творчески път, починал през 2017 година; Мартин Рангелов, който изработва маски и малки скулптури, наподобяващи излезли от фантастичен филм герои; и добре познатите на публиката, но в други сфери на изкуството, артисти Иво Димчев и Росен Карамфилов.

"В тази изложба авторите са с различен житейски път, на различна възраст и от различни поколения, но това, което ги обединява, е любовта им към изкуството и арт брут като концепция“, добави още Милена Едвиг. Според нея връзката между всички седем самоуки творци се намира във факта, че те изваждат на показ вътрешния си свят. А това, което прави изложбата впечатляваща, е липсата на тема.

"Outside the Box" всъщност е и поредното доказателство, че изкуството лекува.

"Името на течението арт брут идва от художника Жан Дюбюфе и това е неподправеното сурово изкуство. Той обикалял психиатриите, за да търси самоуки художници, които да представят своите произведения. На нас Държавната психиатрична болница в село Церова кория ни предостави архива, който пази от различни пациенти. Естествено, той е анонимен, но и много интересен. Имаме графики от 80-те години, които те ни предоставиха, също и едни много хубави живописни картини“, разказва Милена Едвиг.

В изложбата са включени и творби на известния българо-френски художник Борис Иванов, по-познат като Боре Иванов. За първи път той показва колажите си, вдъхновени от любимия му Париж, в които вгражда преминаващата през него комбинацията от вдъхновение, болка, страдание, свобода, култура и успех.

Повече за изложбата "Outside the Box", или "Извън рамката", можете да чуете в звуковия файл. Тя ще бъде част от галерия DOZA до 4 февруари.

Снимки – галерия DOZA
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Las Posadas

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..

публикувано на 24.12.24 в 11:05