Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Монева: Отговорността се усеща винаги когато даваш нещо на другите

Ваня Монева
Снимка: Личен архив

Днес Българското национално радио (БНР) отбелязва 88 години от създаването си. По традиция БНР ще отбележи рождения си ден с тържествена церемония по връчване на годишните награди на общественото радио и на Голямата награда "Сирак Скитник".

Голямата награда на Българското национално радио "Сирак Скитник" е учредена през 2001 година. Тя носи името на първия главен ръководител на радиото – тогава Радио София, Панайот Христов с артистичен псевдоним Сирак Скитник – талантлив художник, поет, критик и общественик. През 2023 година се навършват 140 години от рождението и 80 години от смъртта му.

“Това, което ми се иска да се доразвива, е актуалността на Националното радио, да бъдем първи. Да имаме най-добрата журналистика. Искам ми се да има приемственост, което е много важно. В днешно време тя е трудна, но не е невъзможна“, казва в ефира на “Нашият ден“ Ваня Монева, член на Обществения съвет на БНР и едно от ярките имена в историята на българското хорово изкуство.

“Моят живот е свързан от студентските ми години с радиото. В началото на 80-те години бях предложена от моя професор за помощник диригент в Ансамбъла за народни песни на Българското национално радио. Така започнах с голям интерес и с много обич към това, което ми се случва в рамките на месеци, защото това пък определи моя професионален път. Аз се влюбих в Народния хор на Радиото и си обещах, че някой ден ще работя точно с такъв хор“, посочва още тя и допълва:

“Човек трябва да мечтае внимателно, защото мечтите се сбъдват и ми се случи след години. Явих се на конкурс, станах диригент на Хора на радиото и дойде моментът, в който създадох и наш хор, който вече 29 години е в публичното пространство, който изключително радее за българската народна песен. Последните десет години бях и продуцент на народна музика към БНР. Това е една моя голяма любов“, разказва още тя.

Ваня Монева

Отговорността...

“Тя се усеща винаги, когато ти даваш нещо. Правиш нещо за хората и обществото. Когато оставиш следа, това вече е отговорност да продължиш. Благодарна и щастлива съм, че бях поканена да бъда част от Обществения съвет на Националното радио“, казва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пустинен блус

Истинските фенове вече знаят новината, но сега да я разгърна, както си му редът – пионерите на пустинния блус "Тинариуен" , сред най-влиятелните колективи от туарегски музиканти, заедно с другите три "Т"-а - "Тамикрест", "Тартит" и "Теракафт", идват за първия си концерт в България. Афро от извора ни очаква в зала 3 на НДК тази сряда, 11 септември ...

публикувано на 09.09.24 в 16:48

Архивите говорят 80 години по-късно

Архивите отново оживяват в "Terra Култура", за да се завърнем към 9 септември 1944 г. със запис, съхранен в Златния фонд на БНР. Слушаме обръщение на министъра на финансите проф. Петко Стоянов, излъчено по държавното радио в 20:30 ч. на 12 септември 1944 г. Записът е запазил всички следи и драскотини на времето. В него стават ясни..

публикувано на 09.09.24 в 11:24

Как се преподава "трудната" история?

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г." , който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят..

публикувано на 09.09.24 в 10:16

Hey People! обръща внимание на професионалните стереотипи

Много момчета са чували, че не е мъжко да се занимават с танц. Момичетата, от друга страна, не са насърчавани да станат инженери например. Все още съществуват стереотипи, свързани с пола и кариерното развитие.  В "Нашият ден" Рая Цветкова разказва за младежкия проект Hey People!, който обръща внимание на стереотипните разделения на професиите ...

публикувано на 09.09.24 в 09:29
Десислава и Петър Петрови

Гълъбински зеленчуци

Десислава и Петър Петрови от ямболското село Гълъбинци напускат Ямбол преди няколко години с желание да произвеждат чиста храна за децата и себе си, и да създадат общност и живот в селото. Освен вездесъщата тученица, в градините и парниците им расте цяла палитра от различни сортове домати, краставици, манголд, кейл и какво ли не друго. Как стигат до..

публикувано на 08.09.24 в 09:05