Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорът: Стефан Димитров от гражданската организация "Невидими животни"

За все още невидимите проблеми на животните в България

Снимка: Венелина Попова, БНР

Какво се случва с животните във фермите за ценни кожи? Допреди няколко години това беше далечна тема за българите. Доколко темата вече е позната за обществото ни?

За все още невидимите проблеми на животните в България – Стефан Димитров от гражданската организация "Невидими животни" разказва за видеоклиповете, които шокират, но не достатъчно, в деня преди излизането на още един от тях.

"До голяма степен виждаме позитивна и добра реакция от хората. Миналата година имахме 5 пункта за събиране на подписи за забрана на експериментите върху животни за една европейска гражданска инициатива и България е на четвърто място в ЕС по брой събрани подписи. 

През миналата година много надежди бяха вложени в един проект за забрана на вноса и развъждането на американската норка на територията на страната ни. Организацията КАЖИ беше много активна, за да се случи тази забрана.

"Тази забрана беше издадена от бившия министър на околната среда Борислав Сандов от кабинета "Петков", малко след като публикувахме в национален ефир поредното разследване от скрита камера от въпросната голяма ферма за норки до Стара Загора. Това беше през април. Ат клипа се виждат мизерните условия, при които съществуват животните – мръсните клетки, труповете... как сами живи се изяждат. Буквално няколко дни след това министърът издаде заповед за забрана за развъждане на норки, но през лятото (след като падна кабинетът "Петков") съдът реши, след подадена жалба от норковъдите, да отмени предварителното изпълнение на заповедта, т.е. докато делото се проточва с години, заповедта няма да влезе в сила."

В момента надеждите са насочени към гражданската инициатива (започнала на 18 май 2022) "Европа без кожи" – за цялостна промяна в Европа, която включва и България. Подписи се събират и у нас. 

"Според европейското законодателство при достигането на 1 млн. подписа от европейски граждани ЕК е задължена да обърне внимание на проблема. Тези подписи трябва да бъдат събрани в рамките на 12 месеца. Инициативата цели забрана фермите за кожи в целия ЕС, както и забрана на вноса и на продажбата. До момента това е най-бързо събиращата подкрепа инициатива в историята на ЕС!"

Стефан Димитров отправи апел към хората, които припознават каузата и искат да допринесат за един по-добър свят, да се подпишат на сайта.

Чуйте целия разговор със Стефан Димитров в звуковия файл.

Снимка – БНР, "Невидими животни" и БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15