Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви ще бъдат последиците от приетите промени в Закона за медиацията?

Снимка: cie.bg

Медиацията се разглежда като щадящ за гражданите инструмент за разрешаване на споровете, основан на принципа за доброволно и активно участие на страните във вземането на решения за изхода от конфликта, постигнато чрез взаимно съгласие. За разлика от решението, принудително наложено чрез авторитета на съдебната институция. По данни на Професионалната асоциация на медиаторите в България има над 50% успеваемост при разрешаването на спорове, преди да са навлезли в съдебна фаза. Статистиката показва, че при 35-40% от случаите страните със семейни спорове са се възползвали от медиация. А професията медиатор като че започва да се превръща в успешна професия.

Преди дни Народното събрание прие на второ четене Закона Закона за медиацията. Какви ще бъдат последиците от приетите в пленарна зала промени и каква е ролята на медиатора, когато липсва диалог?

Адв. Свилена Димитрова, член на УС на Професионалната асоциация на медиаторите в България, коментира в предаването "Законът и Темида":

Измененията

"Това е една сериозна стъпка за по-активното използване на медиацията от гражданите в рамките на съдебната система. Беше предвидено по редица дела медиацията да се провежда чрез задължително напътстване от съда към първа обща среща, а по група дела такова напътстване да бъде извършено след преценка на съда. Това е ново изменение – до този момент не е имало такава възможност. Сега в рамките на Плана за възстановяване и развитие ще бъде разработена на практика и платформата, въз основа на която тези медиации ще могат да се осъществят в цялата страна. Т.е. сега това се превръща в държавна политика и това е голяма стъпка."

Прогнози

"Задължителната медиация при конкретни спорове и конфликти за разтоварването на съда е една от огромните цели, които България си е поставила в рамките на Плана за възстановяване. Това ще допринесе и гражданите да бъдат по-подсигурени в начина, по който се развиват техните спорове и възможно за по-бързо достигане до решения. Медиацията е инструмент, който ще им отвори вратите и пътя към преговори, които те не са успели да постигнат предварително и извънсъдебно. Статистиките са насърчително в посока на това да имаме облекчаване на съдебната система и бързината на съдопроизводството. Предвижда се законът да влезе в сила от средата на 2024 г., за да могат да се извършат всички необходими подготвителни действия както нормативно, така и по места в районните съдилища – да се създаде организация на медиаторите, на съдебните координатори и на самите съдилища. Това е първата фаза на една много голяма съдебна реформа."

За това възможно ли е да бъдат напълно доволни и двете страни и за намирането на балансирано решение, изгодно и за двете страни; кой може да бъде съдебен медиатор; при какви казуси медиацията е най-успешна при решаването на семейни спорове; за промените в Гражданския процесуален кодекс за разноските по процедура за медиация; за свободно достъпните медиационни центрове; какво показва европейската практика за медиацията и какъв пример можем да вземем от европейския опит – чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимка – cie.bg и БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Завистта и клеветата

В днешното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, Който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Фарисеите – учените на онова време, не искат в гордостта си да признаят очевидното и го отдават на..

публикувано на 11.08.24 в 09:15

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения..

обновено на 09.08.24 в 11:08
Мая Зухди

Мая Зухди: Най-ценното в България е свободата

Мая Зухди е жена с необикновена история, която съчетава културите на две държави в своя живот и страстта си към кулинарията. Родена в Дамаск, Сирия, тя прекарва първите 23 години от живота си там, растейки в смесено семейство, в което се съчетават български и сирийски корени. Решението ѝ да напусне родината си и да се премести в България бележи..

обновено на 09.08.24 в 10:09

Панагюрското златно съкровище отново е в родния си дом

От 9 август до 10 септември 2024 г. жителите и гостите на град Панагюрище отново ще имат възможността да се насладят на оригинала на Панагюрското златно съкровище. Това събитие, което е особено значимо за културния живот на града, ще покаже деветте съда от тракийския сервиз в тяхната пълна слава в залата-трезор на Историческия музей в Панагюрище...

обновено на 09.08.24 в 09:19

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05