Една четвърт от българите са провеждали профилактичен преглед или изследване, свързано с превенцията на онкологично заболяване. Закономерно профилактиката се увеличава с покачване на възрастта, когато човек започва да се интересува в по-голяма степен от здравето си.
Незадоволителното ниво на профилактика не се дължи на труден достъп, а по-скоро на недостатъчно високата здравна култура на българина. Това показват данните от проведеното национално представително проучване на нагласите на българите към рака, проведено от социологическа агенция "Тренд“ по поръчка на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.
Всеки шести от десет българи смята, че е възможно да има превенция срещу раковите заболявания. Едва 3% от българите смятат, че ракът е напълно лечим, показват данните на проучването. 62% смятат, че ракът се лекува по-добре в други държави, като водещи за това са държавите Турция (72%), Израел и Германия. 71% от българите биха си направили безплатен профилактичен преглед за рак, показват още данните от проучването.
България е единствената държава, която отчита тенденции за нарастване на смъртността от онкологични заболявания както при жените, така и мъжете през последните 10 години, показват данните от изследването.
Страната ни например разполага с високотехнологично оборудване за диагностика и лечение на онкозаболяванията, но в 13 области няма нито един онкологичен център, а в 11 – има само по един.
"Националният раков план, трябва да стане държавна политика“. Това заявява в интервю за БНР проф. д-р Галина Куртева, дългогодишен началник на Клиниката по химиотерапия в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София.
"Над 50% от случаите са в трети и четвърти стадий, което е кошмар, и тогава лечебните резултати са кошмар, независимо че имаме всички нови медикаменти“, казва тя.
Тя допълва, че лидер в патологията на онкологичните заболявания в страната е ракът на дебелото черво. Както и ракът на белите дробове, който се диагностицира в много късен стадий особено след пандемията. Ракът на шийката на матката, защото не се ходи на профилактични прегледи. Ракът на гърдата също се среща доста често.
Необходим е скрининг за различни онкологични заболявания, промени в здравната система, грижи за медиците и пациентите – са част мерките в изготвения Национален план за борба с рака до 2030 г., който се основава на четири основни стълба: превенция и профилактика, ранно откриване, диагностика и лечение, и качество на живот.
Колкото по-рано се диагностицира един пациент, толкова по големи са шансовете му за излекуване и водене на нормален живот.
75% от българите никога не са си правили профилактични прегледи за онкологични заболявания.
"Това е трагичното, има възможности личният лекар да ги изпрати и пациентите да са активни. Политиката в областта на онкологията е убийствена“, посочва проф. Куртева.
Тя допълва, че това, което се наблюдава по отношения на онкологичната грижа, е нещо, което няма да намерите в Европа – до няколко дни да бъде направена консултация на най-високо ниво с който и да е наш специалист.
Палиативните грижи, остават проблемни за пациенти, които са вече на финала от възможности с терапевтични програми. Именно тогава влиза мъката на семейството и на близките, когато болният няма къде да бъде настанен, за да може да получи симптоматичен контрол.
Чуйте повече в звуковия файл.
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg