Домашното насилие вече излиза от рамките на семейството и засяга устоите на обществото. Това показват данните от възложеното от Министерството на правосъдието социологическото проучване на нагласите през 2022 г. Домашното насилие е разпознато като тема с висока обществена значимост. Статистиката показва, че убитите жени през 2021-2022 г. са 19. В същото това време в момента кризисните центрове на територията на страната са крайно недостатъчни – 13 с около 100 места.
Има ли неприемливи и скандални текстове в законопроектите за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие? Какви мерки спешно трябва да бъдат предприети за защита на жертвите от домашно насилие?
Адв. Петър Николов, консултант на предаването "Законът и Темида", коментира:
"Първо, искам да кажа, че не съм напълно съгласен, че жертвите на домашно насилие са само жени. Има и мъже. Затова смятам, че не следва да делим жертвите на мъже и жени. Бихме могли да делим жертвите на пълнолетни, малолетни и непълнолетни. Точно това е един от проблемите на този законопроект на Демократична България, който не бе приет и не мина на второ четене в НС. В него имаше много добри неща, но се получи така, че плюсовете бяха заличени от минусите в този законопроект.
Добрите неща бяха свързаните с новите мерки, вкл. забрана за контакти между жертвата и насилника под каквато и да е форма; разширяване на кръга от лица, подлежащи на защита; насочване на насилниците в специализирани програми, където да преодоляват своята агресия; забрана за издаване на разрешение за носене на оръжие на такива лица и отнемане на огнестрелното оръжие.
От друга страна, се получи така, че децата бяха противопоставени на майките, което доведе до тази колизия и неприемането на законопроекта. Аз казвам, че по този начин ще страдат точно жертвите на домашно насилие. Беше много важно да се защити интересът на децата и те да не се отделят от семейството."
Той обобщи, че трябва да не правим такова некоректно противопоставяне на жертвите на домашно насилие. "Много е важно действително да защитим интереса на всеки един човек и де се избегне прекомерната защита, която се дава на децата чрез различни неправителствени организации."
Адв. Николов коментира актуален казус – отнемането на 5 деца от семейство във Варна. "Полза от изкривяване на истината имат тези, които усвояват средства за гледане на деца извън семейството. Държавата и НПО-тата отпускат и усвояват огромни суми по тези социални услуги, вместо тези пари да се дават на родителите, които, както в този случай, имат известни трудности с отглеждането на толкова много деца. Държавата по никакъв начин не ги стимулира. Става така, че да бъдеш родител на много деца е престъпление – хората няма да искат да имат много деца, за щото това означава много разходи, много проблеми със социалните." Той обобщи, че има и други такива сигнали, а "това означава само едно – че в момента в цялата страна започва една кампания за отнемане на деца под различни форми, за да може да се усвоят съответните финансови средства по Плана за възстановяване и във връзка с очакваното гласуване в НС".
Адв. Петър Николов изказа и своето мнение по другия наболял случай – убийството на психолога Иван Владимиров при съседски спор: "Аз съм потресен от това, което научих. За мен много важно е, че в проектозакона за защита от домашно насилие имаше предвидена такава мярка за забрана за издаване на разрешение за носене на оръжия, взривни вещества. Смятам, че тази непрекъсната верига от подобни убийства налага още една мярка да влезе в Закона за защита от домашно насилие – да разширим кръга на лицата, които имат право на защита и да обхванем и подобни случаи."
Адв. Николов е категоричен, че един от основните проблеми, с които се сблъсква, е т. нар. "Фалшиво домашно насилие". "Смятам, че мерките трябва да се разширят, действително трябва да има по-сериозни наказания, но трябва да имаме и един гъвкав закон, който да дава възможност на родителите да общуват със своите деца, защото понякога се нарушава връзката дете – родител за продължителен период от време, а след това тя става невъзстановима. В тази връзка трябва да се проведе едно по-широко обществено обсъждане."
Чуйте повече от звуковия файл.
Парламентът в края на януари отхвърли две предложения за законови промени, които целяха по-добра защита на жертвите на домашно насилие. Законопроектите на "Демократична България" и на БСП бяха първоначално приети от парламента на първо четене в Правна комисия, но при прегласуване бяха отхвърлени в пленарна зала. От "Възраждане" видяха завръщане на Истанбулската конвенция в проекта на "Демократична България".
Председателката на БСП Корнелия Нинова също заговори за "социален пол" – нещо, което законопроектът не предвижда. Калина Константинова ("Продължаваме промяната") каза, че проектът не предвижда "никакъв джендър, никаква Истанбулска конвенция". Освен "Възраждане" и БСП, част от депутатите от ГЕРБ и "Български възход" също не подкрепиха промените в Закона за защита от домашното насилие на "Демократична България". Аргументите на депутатите от ГЕРБ бяха, че проектозаконите са лоши и за това не трябва да се гласува за тях и, че не са взети всички мнения в обществото.
Снимки – Алами/Ройтерс и БНР
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg