Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 февруари – Международен ден на майчиния език

21-ви февруари - Международен ден на майчиния език.
Снимка: @pixabay

Международният ден на майчиния език по традиция се отбелязва на 21-ви февруари.  В "Нашият ден“ Юлия Анджекарска, координатор проекти на сдружение "Професионален форум за образованието", разказва за едно любопитно събитие – "Научи ме на твоя майчин език".

На 21 февруари от 19:00 ч. в Eduspace Co-working space домакините ще представят няколко забавни игри и викторини. Доброволци, които са част от програмата "Европейски корпус за солидарност" – от Египет, Турция, Румъния, Сирия, Португалия, Германия, Ливан, Ирак, както и от България, ще помагат на участниците да упражнят своите езикови умения и да научат повече за различни култури. 

Майчин език, още наричан роден, е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си. Родният език на даден човек е основата на неговата социолингвистична идентичност.

Известно е, че обучението по роден език е неразделна част от пълноценното развитие на индивида и важно средство за предаване на езиковото наследство, докато 40% от учениците по света нямат достъп до образование на езика, който могат лесно да говорят или разбират най-добре.

Идеята за отбелязване на Международния ден на майчиния език принадлежи на Бангладеш. Генералната асамблея на ЮНЕСКО през 1999 г. приема идеята. Понастоящем в света съществуват около 7000 езика. В този контекст Международното десетилетие на местните езици в света (2022-2032), под егидата на ЮНЕСКО, предоставя на международната общност възможността за опазването на този основен компонент от световното културно многообразие. 

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пустинен блус

Истинските фенове вече знаят новината, но сега да я разгърна, както си му редът – пионерите на пустинния блус "Тинариуен" , сред най-влиятелните колективи от туарегски музиканти, заедно с другите три "Т"-а - "Тамикрест", "Тартит" и "Теракафт", идват за първия си концерт в България. Афро от извора ни очаква в зала 3 на НДК тази сряда, 11 септември ...

публикувано на 09.09.24 в 16:48

Архивите говорят 80 години по-късно

Архивите отново оживяват в "Terra Култура", за да се завърнем към 9 септември 1944 г. със запис, съхранен в Златния фонд на БНР. Слушаме обръщение на министъра на финансите проф. Петко Стоянов, излъчено по държавното радио в 20:30 ч. на 12 септември 1944 г. Записът е запазил всички следи и драскотини на времето. В него стават ясни..

публикувано на 09.09.24 в 11:24

Как се преподава "трудната" история?

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г." , който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят..

публикувано на 09.09.24 в 10:16

Hey People! обръща внимание на професионалните стереотипи

Много момчета са чували, че не е мъжко да се занимават с танц. Момичетата, от друга страна, не са насърчавани да станат инженери например. Все още съществуват стереотипи, свързани с пола и кариерното развитие.  В "Нашият ден" Рая Цветкова разказва за младежкия проект Hey People!, който обръща внимание на стереотипните разделения на професиите ...

публикувано на 09.09.24 в 09:29
Десислава и Петър Петрови

Гълъбински зеленчуци

Десислава и Петър Петрови от ямболското село Гълъбинци напускат Ямбол преди няколко години с желание да произвеждат чиста храна за децата и себе си, и да създадат общност и живот в селото. Освен вездесъщата тученица, в градините и парниците им расте цяла палитра от различни сортове домати, краставици, манголд, кейл и какво ли не друго. Как стигат до..

публикувано на 08.09.24 в 09:05