Една от тъжните констатации, които показват данните на Националната статистика за потреблението на културните продукти у нас, е групата от 20 процента от домакинствата, които не могат да отделят повече от 0.5 процента от доходите си за културни дейности.
"Ще констатираме това, докато държавата не проведе целенасочена политика по темата – казва Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата – В тази трупа са пенсионерите, хората с ниски доходи, разнообразни са границите на разделението. Би следвало това да насочи политиките към маргинализираните групи, изключени на практика от културното участие.
Ефектът от тези политики обаче няма да се види на секундата, дори няма да е в рамките на един политически мандат и правителствата предпочитат един капиталов разход, но да се забележи веднага. В предизборни дебати политиците подкрепят свободно всичко, но като влезе новият екип на Министерство на културата, тези политики се забравят."
Според Диана Андреева в рамките на институтите, които се финансират с публични финанси, трябва да се определя диференцирана ценова политика и да се разработи ваучерна система.
"Социалният ефект не трябва да отсъства от Народния театър. Това, което се случи с Джон Малкович, е, че човекът, който си закупува билет, го прави от гледна точка на престижа. Все едно да си направиш селфи от Миланската скала. Цената от 400 лева обаче буди възмущение. Приехме го като единичен акт, но това повдигна много въпроси."
Още коментари за данните на Националния статистически институт и какви политики трябва да се приложат, за да няма изключени от културните дейности хора, чуйте в "Какво се случва".
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg