На 1 март, денят, почитан като празник на надеждата и идващата пролет, се присещаме за контрастния характер на политическите страсти в близкото ни минало.
Техният отзвук продължава и в днешното ни общество. Двама изследователи – журналистите Ивайла Александрова и Ваньо Стоилов, събират архивни свидетелства и разкази. Книгите на Ивайла Александрова – "Горещо червено" и "Оловна тишина. Историята на един разстрел" разказват за фигури като Райко Алексиев и Никола Вапцаров, за критите факти около гибелта им.
А книгата на Ваньо Стоилов – "Сплав човешка" възражда историята за смъртта на т.нар. "ястребинчета" – шест деца от с. Ястребино, убити от армията заради това, че семействата им поддържат връзки със съпротивата.
А дали жертвите на политическите убийства в България могат да бъдат обсъждани без гняв и политическо пристрастие?
В разговор с Ивайла Александрова и Ваньо Стоилов се стига до извода, че това е възможно, но трудно. Според другите събеседници – доц. Младен Влашки и историка Мария Овчарова, то трябва да се случи, но е обект на продължителни научни и обществени усилия.
Младен Влашки смята, че доброто образование е залог за такъв подход към близкото ни минало. Ивайла Алесандрова пък разказва за низките страсти около разправата с Райко Алексиев, предизвикани по скоро от завист, а не от идейни съображения. А Ваньо Стоилов хвърля светлина върху историята на ястребинчетата, и опровергава някои спорадични съвременни тези, че децата вероятно са убити "от самите партизани, за да не ги издадат".
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg