На 1 март, денят, почитан като празник на надеждата и идващата пролет, се присещаме за контрастния характер на политическите страсти в близкото ни минало.
Техният отзвук продължава и в днешното ни общество. Двама изследователи – журналистите Ивайла Александрова и Ваньо Стоилов, събират архивни свидетелства и разкази. Книгите на Ивайла Александрова – "Горещо червено" и "Оловна тишина. Историята на един разстрел" разказват за фигури като Райко Алексиев и Никола Вапцаров, за критите факти около гибелта им.
А книгата на Ваньо Стоилов – "Сплав човешка" възражда историята за смъртта на т.нар. "ястребинчета" – шест деца от с. Ястребино, убити от армията заради това, че семействата им поддържат връзки със съпротивата.
А дали жертвите на политическите убийства в България могат да бъдат обсъждани без гняв и политическо пристрастие?
В разговор с Ивайла Александрова и Ваньо Стоилов се стига до извода, че това е възможно, но трудно. Според другите събеседници – доц. Младен Влашки и историка Мария Овчарова, то трябва да се случи, но е обект на продължителни научни и обществени усилия.
Младен Влашки смята, че доброто образование е залог за такъв подход към близкото ни минало. Ивайла Алесандрова пък разказва за низките страсти около разправата с Райко Алексиев, предизвикани по скоро от завист, а не от идейни съображения. А Ваньо Стоилов хвърля светлина върху историята на ястребинчетата, и опровергава някои спорадични съвременни тези, че децата вероятно са убити "от самите партизани, за да не ги издадат".
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg