В деня на 145-ата годишнина от Освобождението на България предаването "Музикалните вечери на програма "Христо Ботев" от 19.30 часа отбелязва националния празник на страната ни, предлагайки на слушателите изискано и вълнуващо преживяване с паметни записи на някои от най-изявените български изпълнители и състави. В тяхна интерпретация звучат образци от Виенската класика, европейския романтизъм и, разбира се, обичани и популярни произведения из творчеството на българските класици.
Началото се поставя с Българска рапсодия "Вардар" от Панчо Владигеров в авторската транскрипция за цигулка и оркестър от 1951 г. Интерпретацията е на Георги Бадев и Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Александър Владигеров. Изпълнението е предшествано от кратък и също така паметен запис, съхранил гласа на Панчо Владигеров, който споделя със слушателите свои мисли за музиката и същината на композиторското творчество.
Като знак за приемственост между поколенията в отношението учител-ученик следва финалът на Втория цигулков концерт от възпитаника по композиция на Владигеров – Димитър Сагаев. Той прозвучава в изпълнението на Дина Шнайдерман заедно с Дрезденската филхармония и диригента Курт Мазур в запис от гостуването на бележития немски оркестър на МФ "Мартенски музикални дни" Русе през 1969 г.
Цигулковото дуо Дина Шнайдерман – Емил Камиларов оставя ярка следа в българския музикален и културен живот от втората половина на XX век с многобройните си концертни изяви у нас и в чужбина и с основаните от тях Български камерен оркестър и Колегиум музикум "Банкя", като двамата често са концертмайстори на тези състави. В тяхно изпълнение заедно с Български камерен оркестър звучи "Groser reigen" из "Седем симфонични български танца" във версия за две цигулки и струнен оркестър от Панчо Владигеров под палката на самия автор.
Българското камерно изпълнителско изкуство е представено в предаването от още два именити наши състава. В изпълнение на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" слушателите ще имат удоволствието да чуят майсторската интерпретация на най-прочутата серенада на Волфганг Амадеус Моцарт "Малка нощна музика" в запис от 1974 г. с диригент Васил Казанджиев. А линията на Виенската класика в предаването продължава с финала на Струнен квартет № 11 във фа минор от Лудвиг ван Бетовен в изпълнение на знаменития квартет "Аврамов" в състав: Владимир Аврамов и Стоян Сертев – цигулки, Стефан Магнев – виола и Константин Кугийски – виолончело.
Европейският музикален романтизъм присъства с единствения цигулков концерт на немския композитор Йоханес Брамс, който звучи в блестящата интерпретация на големия наш цигулар Минчо Минчев заедно със Симфоничния оркестър на БНР под палката на Васил Стефанов – един от най-изтъкнатите български диригенти, отдал 37 години от творческите си сили начело на оркестъра до смъртта си през 1991 г. Затова и финалът на празничното ни издание е с музика, прозвучала под неговото диригентство заедно с националните ни радиосимфоници. Това е гротескната симфонична сюита "Бай Ганьо" от Веселин Стоянов, отличена с наградата на Българската академия на науките през 1942 г., когато е и първото изпълнение на творбата.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg