Какъв ще станеш, когато пораснеш – вероятно за мнозина това е бил най-трудният въпрос, когато са били деца. Питането първо предполага, че ще бъдеш голям и сериозен човек и после, че ще трябва да се занимаваш с нещо голямо и сериозно. Извън чаровния ореол като на професии като боклукчия и пожарникар, малко деца знаят с какво искат да се занимават като пораснат. В днешно време е още по-трудно като имаме предвид професиите, които ще изчезнат, или ще претърпят сериозна трансформация, докато днешните деца пораснат.
Едно е сигурно – светът няма да спре да има нужда от учени и то такива, които ще решават спешни задачи като промените в климата, замърсяването или предвиждането на бедствия.
На помощ на децата, а и на родителите идва "Аз ще бъда учен" от финландския автор Теро Миелонен и художничката Мари Ахокойву.
Книгата представя единайсет професионални области и техните основни инструменти и методи. Самият автор е доктор по атмосферни науки във Финландския метеорологичен институт и изучава ролята на аерозолите в изменението на климата. Вдъхновен от работата си, той и Мари Ахокойву създават "Аз ще бъда учен", насочена към утрешните астронавти, инженери и биолози.
Може би най-ценното в книгата е посланието, че учен ставаш, воден от страст и любопитство, като Кет, която изследва звездното небе с баща си, а сега работата ѝ е да намира нови планети. Маряне, която обича да търси съкровища и става археолог, и Едуардо, който обожава да играе видео игри, но не става професионален геймър, а създава климатични модели и размишлява какъв ще бъде света след сто години.
Чуйте разговора с преводачката на книгата Росица Цветанова, от който става ясно и защо финдалнците обикновено са на челните места по качество на образованието.
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg