Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Георги Рачев, климатолог: Синоптиците сме обединени в това 8 март да бъде светъл и топъл ден

Снимка: Pixabay

“Честит празник на силната част на човечеството – жените! Самият факт, че на стените на плача може да се моли една жена, ако една жена повярва в това, което прави, и това, което е добро, то е станало!

Женската вяра е много силна! Неслучайно ние, мъжете, трябва да се съберем към десетина души, за да ни пуснат, защото нашата вяра е по-слаба, докато дамите, а и земята, като женски род, е изключително чувствителна и всяка една наша намеса не в правилната посока, а изобщо всяка намеса в естествения ход на нещата на нашата земя, води единствено до проблеми за нас и това го виждаме на всяка крачка."

Това каза в интервю за БНР климатологът проф. Георги Рачев.

“8 март не трябва да се превръща в ден на изкупление на грешките с едно поднесено цвете. Вниманието е това цвете, което ние, мъжете, трябва да даряваме на жените и майките, защото това е ден и на майката. Всички синоптици и климатолози сме обединени в това днес да бъде един хубав, лъчезарен, светъл и топъл ден.

Днес и утре ни очаква едно много хубаво време – слънчево и топло с максимални температури 15 градуса, а в Източна България и над 20.

В събота и неделя ще минат поне две атмосферни смущения, които ще доведат до повече облаци. Температурите, особено в неделя, ще се понижат до максималните от 15-20 и ще паднат на 10-12-13 градуса, ще превали, по високите части на планините ще бъде сняг, но в ниското ще има дъжд.

В петък ще има малко по-хладно време, но с температури по-високи от средностатистическите, които са характерни за първата половина на март месец. Така ще бъде през целия месец“, посочва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08