80-ата годишнина от спасяването на българските евреи предизвика бурни страсти сред историците и хората. За покаянието и спасението. За тези, които не оцеляха, и за другите, които оживяха и помнят, както и за ролята на Екзарх Стефан I в политическите борби за отмяната на депортацията в "Теrra Култура“ коментира доц. д-р Тодор Чобанов, историк, археолог и университетски преподавател.
"Преди 80 лета България е въвлечена в един много страшен водовъртеж. Неслучайно Втората световна война и Холокоста, като част от нея са определяни от световната историческа наука като най-мрачния епизод от човешката история. Това е така, защото по броя загинали хора и по щетите, нанесени на цивилизацията, няма друго такова събитие, дори касапницата на Първата световна война бледнее пред това, което се случва във Втората световна война“, казва доц. Чобанов.
Холокостът представлява единствен по рода си случай, в който голяма индустриална държава, определяна от историята като една от Великите сили, се заема да изтреби един цял народ.
Доц. Чобанов допълва, че България е по-особен случай. Въпреки квалификацията, която получаваме от някои колеги да сме "своенравен съюзник на Третия райх“. Така се нарича един много интересен сборник с документи "България все пак танцува с дявола“. Не бива да се забравя, че ние сме съюзник на нацистка Германия.
"Българският народ, неговите водачи, общественици, огромната прогресивна част от населението застават зад българските евреи и те са спасени", посочва историкът.
Но същевременно в България съществуват, макар и малобройно течение на организации, които имат нацистки характер, които са откровени и неприкрити, явни почитатели на Хитлер и нацизма. И за наш срам е създадена организация, наречена "Комисарство по еврейските въпроси“, която да прилага репресивни към еврейството в България мерки."
Според доц. д-р Тодор Чобанов депортация на 20 000 човешки същества, 8000-9000 от които са български граждани от т.нар. "стари предели на Царството" от градове като Пловдив, Кюстендил, са хора, които несъмнено, ако не бяха решителните действия на българските общественици и Българската православна църква, също щяха да последват съдбата на евреите от Беломорска Тракия и Македония.От гледна точка на днешните българи, трябва да се каже, че техните дядовци са дали един урок по моралност на цяла Европа.
"Съветският съюз прибира значителна част от архивите, които касаят войната и непосредствени събития преди нея. И до днес сме на тъмно по ключови въпроси и имаме ограничен прозорец към едни или други действия на българската власт тогава“, посочва доц. Чобанов.
Българската православна църква си позволява да наставлява светската власт.
Владиците и църквата оказват пряко влияние върху Двореца и правителството. Това е актът на спасението и специално Екзарх Стефан I трябва да бъде почитан и уважаван, защото действията му са безпрецедентни за цяла Европа.
Екзарх Стефан I и Димитър Пешев пречупват, това, което се случва като тенденция и успяват да спрат "танца с дявола“, и благодарение на тяхната огромна активност правителството се разколебава и спира депортациите. И в крайна сметка възтържествува доброто – поне за българските евреи.
Целия разговор с доц. д-р Тодор Чобанов можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..
С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..
На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg