Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще видим в "Още един ден в музея"?

Излезе от печат втората книга от музейния гид за деца и семействата им в света на предметите и техните истории "Още един ден в музея". Автори отново са Тодор Петев и Зорница Христова, а илюстратор – Сияна Захариева.

Преди две години първата част на пътеводителя за музеите и галериите на София спечели наградата "Златен лъв" за издателски проект с най-голяма обществена значимост през 2021 г.


В "Още един ден в музея" са включени нови експозиции и музеи. Този път това са: Националния природонаучен музей – зала "Насекоми", Националния археологически институт с музей - БАН, Националния исторически музей – зала "Етнография", Националната галерия "Квадрат 500" – зала "Африканско изкуство", Националната галерия – Музей за християнско изкуство, Националната галерия "Квадрат 500" – колекция "Златю Бояджиев", Националния военноисторически музей, Докторска градина.

Както и в първата част, всяка глава в книгата предлага занимания, които позволяват пътешествието и най-вече разговорът да бъда продължени. В следващите месеци издателство "Точица" ще организира няколко разходки за деца в музеите на София, в които помощник ще бъде един от героите в книгата – праисторическата фигурка на неизвестно животинче Муз, превърната в кукла от Бояна Минковска.

Как да отворим музеите за детска публика и да "преведем експонатите" на детски език в "Какво се случва" разказват Зорница Христова, Тодор Петев и Муз.

Чуйте разговора със Зорница Христова и Тодор Петев.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30