Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Исторически музей-Батак – за историческото наследство и новите проекти

10
Теодора Пейчинова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Теодора Пейчинова, директор на Историческия музей в гр. Батак – представи обектите, които са част от музейната структура, и разказа за музейните реликви, свързани с освобождението на България от османско владичество. "Музеят в Батак, откакто е създаден до днес, почива три дни в годината: на първи януари, на ден Великден и на 24 януари. През всички останали дни е отворен за посетители и е желано място от всеки българин, който е дошъл в Батак. Историческият музей е създаден през далечната 1956 година. В годините се разраства и днес музейният комплекс има три обекта – сградата на Исторически музей - Батак, етнографска експозиция Балинова къща и Шарова къща, която използваме за библиотека и за галерия."

Една от важните музейни задачи, според Теодора Пейчинова, е реализирането на общи проекти с другите български музеи. „Партнираме си много с музеите, обменяме изложби, което е един начин музеят да се представи пред по-широка публика. За тази цел правим много мобилни изложби, които лесно гостуват, с доста систематизирана информация. Представят не само колекции, но и събития, важни за един музей.“

Тя сподели също, че е важно да се развива комуникацията и сътрудничеството и с частните музеи. Както и че е необходимо да се обърне повече внимание на публиката и възможностите за нейното приобщаване към музеите. "Изискванията за частните музеи трябва да са същите, каквито са изискванията за съществуващите държавни музеи. Защото ние стриктно се придържаме към Закона за културното наследство и Закона за закрила и развитие на културата. В последните години се откриват частните музеи, и се отварят различни атракциони, на разни места. Би трябвало хората да се замислят "какво искам да видя и какво искам да науча?!" …Аз днес искам да отида на атракцион и да се забавлявам или искам да отида в музей, където подаряват познание. И когато човек сам си изясни какво иска да гледа, тогава всеки сам ще избере къде иска да отиде."

В разговора стана дума и за ролята на музея за опазване и популяризиране на българските традиции и празници, като Тодоровден, както и за новите проекти на Исторически музей в гр. Батак.


Снимки: Божидар Любенов, Исторически музей - Батак


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Рок фестивалът в долината на виното за четвърти път

Рок фестивалът в долината на виното ( Midalidare Rock In The Wine Valley) се готви за своето четвърто издание. Последното издание миналата година в село Могилово срещна феновете с групите   "Скорпиънс", "Епика", "Юръп", "Хелоуин", "Лакуна Койл", "Блек Гардиън" и много други. Организаторът на музикалния форум Алекси Калев коментира: "На..

публикувано на 03.07.24 в 08:10
Мориел Георгиева, Елина Кешишева, Велин Манов и Нора Христова

Силата на жените чрез изкуството в изложбата "Контакт" на Елина Кешишева

Изложбата "Контакт" в галерия One на световно известния фотограф Елина Кешишева е вдъхновена и посветена на жени, преживели насилие. Заедно с фондация "Импрув" те призовават за промяна чрез свързване със света на другите. Кешишева представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от..

публикувано на 02.07.24 в 17:15

Завръщане – фотографска изложба на Силвио Томов

Силвио Томов споделя, че: "Темата за завръщането може да се разглежда от много аспекти. Основният от тях е, че фотографията ни помага да (съ)преживеем отново и отново определена емоция, настроение или миг. Образите, това са тези късчета спомени, които остават завинаги запечатани в съзнанието ни. Според големия режисьор Андрей Тарковски детството на..

публикувано на 02.07.24 в 16:25

Петя Кокудева: Срещите с хора по света са като терапия

"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новия пътепис на детската писателка и поетеса Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия. "Стори ми се честно още в увода да призная, че винаги има трудности и..

публикувано на 02.07.24 в 11:15

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

За пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка . Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа . Юлия..

публикувано на 02.07.24 в 10:18