Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интродукция към Новогодишната нощ

В епизод 488 "Трамвай по желание" изпраща 2022-ра година с музиканта Емил Мирчев.

Той е композитор, музикален теоретик, историк на културата, педагог и теолог. Всичко това е обединено от солидна ерудиция в редица направления. В предаването музикантът разсъждава върху множеството лица на музиката – от възникването ѝ в зората на човечеството до днешни дни. Ще научите как е възникнала операта, каква е връзката на музикалното изкуство с литературата и театъра, как изглежда съвременното състояние на класическата музика.

Ерудитът е следвал в университета “Георг Аугуст” в Гьотинген музикознание (при проф. Мартин Щеелин), славистика (при проф. Райнхард Лауер) и протестантска теология – специалност "Църковна история” (при проф. Бернд Мьолер). Завършва със степен магистър и дипломна работа “Формообразуването на “Три хорала за голям орган” от Цезар Франк”. През 1985 г. на Международната трибуна на композитора в Париж е показан клавирният му цикъл “Интродукция и варианти”, през 1990 г. със същата творба участва във Фестивала на изкуствата в Брайтън. Негови произведения звучат в Канада, САЩ, Финландия, Русия, Германия, Австрия.

Емил Мирчев смята, че музикалният портрет на идващата 2023 г. може да бъде обрисуван с произведение на Й. С. Бах.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – Съюз на българските композитори
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вдъхновяващото постижение на Джорджо Агамбен "Употребата на телата"

Върху своя проект Homo Sacer италианският мислител Джорджо Агамбен работи 20 години. Тази поредица от текстове под общо название събира неговия труд върху политическата и социалната философия през последните десетилетия. Агамбен с този том не завършва, а просто изоставя творението си, както само една творба на "поезията и мисленето" би могла да остане..

публикувано на 03.05.24 в 08:59

Какви са българите като родители

"Българският национален характер се е изменял много през годините. Това, което народопсихолозите са систематизирали още в началото на миналия век обаче можем да открием и до ден днешен. – казва д-р Диана Андонова, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и автор на изследването "Националните културни особености в контекста на..

публикувано на 03.05.24 в 07:53

Очакваме наградите "Васил Гендов" с безплатни прожекции

Две седмици български филми в Дома на киното, и то напълно безплатно, предлага третото издание на Националния фестивал на българското кино. До 13 май в целодневна програма ще бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство. Общо 90 филма, колкото и са и годините, които Съюзът на българските..

публикувано на 02.05.24 в 18:05

Филмът "Зелена граница" на Агнешка Холанд вече е по кината

Филмът на трикратно номинираната за "Оскар" Агнешка Холанд "Зелена граница" е отличен с няколко награди, сред които специалната награда на журито от Венеция '23 и е с номинация за "Златен лъв".  Тридесет години след "Европа, Европа", новият ѝ филм разказва за реален случай. В така наречената "зелена граница" – гориста и блатиста местност между..

публикувано на 02.05.24 в 18:00

Изложба на дипломанти на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа"

Представителна изложба на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" показва избрани творби от пълния цикъл на специализирано художествено образование на учениците от 8 до 12 клас в изложбени зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново.  Представени са трите специалности – "Художествена дърворезба", "Интериорен дизайн" и..

публикувано на 02.05.24 в 15:00