Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга за Нери

Снимка: ИК "Хермес"

През 90-те години всички с нетърпение чакахме "По света и у нас", защото много искахме животът ни да се промени. Журналистът, писател и блогър Евгений Тодоров казва в "Книга за Нери", че всъщност това беше нашата революция – екранната. И вероятно тя превърна Нери в носител на тази надежда за промяна.

В една от своите поредици Евгений Тодоров възкресява стария Пловдив, но смятам, че тази книга не възкресява Нери, защото тя си живее сред всички нас, които я познавахме, работехме с нея в едно или друго време, учехме се от нея и за професията, и за живота, и за толерантността, за човечността, за морала. За мен това е книга на почит и уважение към журналиста, човека и съпругата Нери. И не съм сигурна, че тя би го упрекнала за книгата, ако гледа отгоре, както смята той. По-скоро, предполагам би оценила това.

Емоцията беше голяма, когато Нери миналата година си отиде съвсем неочаквано. От къде идваше тя, след като Нери се блъска цял живот в "тухли четворки", както казва самата тя? И кои са тези "тухли четворки"?

Въпреки всичките перипетии Нери все пак има и късмет – да се срещне и общува с изключителните личности от края на 20 век – Бил Клинтън, Жак Ширак, Вацлав Хавел, Лех Валенса, Сюлейман Демирел, принц Чарлз, да има своите ученици, на които да предаде смисъла на професията.

И сигурно, както казва самата Нери, за нея са се борили и мюсюлманският и християнският рай.

Чуйте интервюто с Евгений Тодоров.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Близо и далеч" – артпроект на Виолета Апостолова-Лети

Париж – като родно място и дом на фотографското и филмово изкуство. Париж, този световен град винаги е бил магичен, разгръщаш се разговор във дългото време на нашите емоции. В "Артефир" ви представяме резултата от една творческа резиденция, благодарение на конкурс на СБХ за пребиваване в прочутите ателиета на "Сите де зар" в Париж, където е била..

публикувано на 16.07.24 в 17:45
Бойко Богданов

Драматургиите на Бойо – разговори със себе си

В епизод 552 "Трамвай по желание" среща своята публика за пореден път с една от най-ярките фигури на българския театър – режисьора Бойко Богданов. Както е известно, Бойко също така е поет, разказвач, администратор, оперен постановчик, балетмайстор, композитор. В "Трамвая" той е гостувал в различни свои сценични превъплъщения и поприща, включително и..

публикувано на 16.07.24 в 17:00
Кадър от филма „Ята пилигрими“.

Предстоят вълнуващи кинопътешествия

Август отново ще предложи вълнуващи вечерни пътувания по цял свят, благодарение на 11-ото издание на филмовия фестивал "Кино за пътешественици". Откриването ще бъде на 1 август , когато Здравко Григоров и Ангел Хаджийски ще споделят за своето африканско пътешествие продължило над два месеца, което обхваща страните между Бенин и Сиера Леоне..

публикувано на 16.07.24 в 16:35

Концерти, спектакли, филми и детска програма на Sofia Summer Fest

За пета поредна година Sofia Summer Fest отваря вратите си в Южния парк II, за да посрещне всички почитатели на културните събития под открито небе в лятната столица. Тази година летният културен фестивал на София ще бъде открит с голям концерт на легендата Васил Найденов на 18 юли, а в следващите 30 дни жителите и гостите на града ще могат да се..

публикувано на 16.07.24 в 10:00
Аспарух Лешников

127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари

" Пях 40 години. Знам, че не съм живял напразно. Всеки човек трябва да обича работата си. Да пееш е прекрасно и затова аз обичах моята работа. За мен беше чест, нали? Защото оставих нещо на хората, без значение дали са германци, англичани, българи, французи, американци или други." Аспарух Лешников, 1975 г. Днес къща-музей "Кирково..

публикувано на 16.07.24 в 09:11