Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мозайки от дърво пресъздават динамиката на ловни сюжети

Необичайна експозиция, чиито домакин вече втори месец е Българската търговско-промишлена палата разкрива удивителния художествен талант на Веселин Чобанов - инженер по образование, кинолог по призвание и артист по душа.

Изложбата е спомен за известния варненец, който през целия си живот не само отглежда ловни кучета, но и оставя отчетлива следа в постиженията на българската ловна кинология.

През 80-те години на XX век Веселин Чобанов работи в сътрудничество с най-изтъкнатите български и европейски специалисти в тази сфера, и разработва безценни курсове за обучение на съдии, оценители и селекционери в ловната кинология.

Артистичната част от душата му обаче изпитва нужда и от други начини на изразяване, затова в свободното си време, той претворява любовта си към природата, ловните кучета и лова в особен вид картини, създавани чрез техниката интарзия.  


Интарзията е приложно изкуство, при което върху дадена повърхност-основа се врязват парчета от друг материал. Интарзията от дърво най-често се прави от парченца различна дървесина, или разноцветен фурнир и именно по този начин са изработени мозайковите ловни сюжети на Веселин Чобанов.

Чрез тази техника той пресъздава стотици творби с разнообразни ловни сюжети, сцени на общуване с природата и много образи на различни ловни животни, както и неизменно присъстващите по време на излетите кучета. Част от човешките образи в картините му, пък представляват  стилизирани автопортрети.

Инициатор на организирането на изложбата е журналистът и PR експерт Васил Чобанов, който се ангажира с това да извади от забравата талантливото творчество на художника-кинолог, негов родственик по бащина линия.


„Човекът вече го няма, но споменът за него остава. И което е по-важно – остават картините му“, споделя той и допълва:

“Днес подобни картини могат да се правят много по-лесно чрез компютърно проектиране и изразване, но той правеше всичко на ръка, което ги прави още по-ценни. Спомням си как у тях винаги имаше един чувал с разноцветни парчета дърво, които той ползваше за картините си.“

След приключването на временната изложба в сградата на БТПП, нейният организатор смята да потърси подкрепата на Националното ловно-рибарско сдружение, за да продължи тя да бъде достъпна за публиката.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на номинираните художници за наградата "База"

Номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство "База" представят своите творби в изложба. В конкурса участват художници до 35 години. Жури с двугодишен мандат (Ализа Еделман, Васил Владимиров, Димитър Божков, Калина Цонева и Мария Налбантова) номинира Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab и..

публикувано на 24.07.24 в 18:05

"Модернистите на XX век" в Бургас

Галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" представя изложбата "Модернистите на XX век" в Бургас. Колекцията съдържа графични творби на Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро. Посетителите ще могат да видят някои от литографиите от серията "Балетните танцьори" от Пабло Пикасо . Ще бъдат изложени експонати и от серията Carnet de la Californie..

публикувано на 24.07.24 в 16:46

Мемоарите на Ървин Ялом

" Моят път към себе си "  е озаглавил своите мемоари д-р Ървин Ялом, професор към Станфордския университет, световнопризнат учен, уважаван психотерапевт и известен автор. Дете на руски евреи имигранти, Ървин Ялом израства в беден квартал на Вашингтон. Решен да се измъкне от ограничаващата го среда, той насочва цялата си енергия в мечтата си да стане..

публикувано на 24.07.24 в 14:38
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50