Помните ли старите къщи от малките улички в кварталите на всеки по-голям град в България? Пристройките около тях, градинките, някое дърво в двора, дуварите и оградите от прогнили тараби, и тълпата шумни хлапета, които огласят улицата с игрите си. А помните ли какво е Сен-сен, цигарите "Родопи", вафлите от 5, китайските кецове и миризмите на детството, което отдавна си е отишло, заедно със спомените.
И все пак нещо от него е останало, нещо вътре в нас, за което пише художникът Юли Шумарев в първата си книга "Макгахански блусове и балади". Разказите в нея обаче са много повече от спомени. Те са блусове и балади за изчезващия свят, който не е материален, за духа на едно време, което няма как да се повтори, но ни е белязало завинаги.
Кратки, пестеливи на думи, но богати на смисъл разкази за улица "Макгахан", за едно хлапе от къщата на номер 10, което не иска да порасне и я пази "в задния джоб на сърцето си".
Разкази, които са на границата с поезията. В своя текст за книгата на Юли Шумарев поетесата Ина Иванова, която е редактор сборника, пише, че улица "Макгахан" в Пловдив вече е "част от литературната ни география".
Може да се добави, че авторът вече е част от добрата българска литература. С радост очакваме следващата му книга.
Чуйте Юли Шумарев.
Снимки – личен архив и изд. Жанет 45
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg