Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как хапчето за отслабване превзе света

Снимка: Pexels

Хапчето за отслабване е мечта на човечеството, поне от времето, когато затлъстяването се превърна в сериозен проблем за богатия глобален север. И ето че вече го има. Както много други неща, открити случайно и свойствата на Оземпик да води до загуба на килограми не са били непосредствената цел. Измислено е като лекарство при диабет тип 2. През 2021 година е одобрено в Америка като лечение на затлъстяване. Година по-късно е позволена и версия с по-висока доза активно вещество. През 2022 е одобрено и в Европа, а от миналата седмица и във Великобритания.
Инжекцията потиска апетита и желанието за хранене, а освен това удължава чувството за ситост, така че наистина се храним по-малко и съответно да слабеем.
Говорим за хапче, но става въпрос за 4 медикамента: Оземпик инжекция, Рибелсус, (таблетки), Вегови (високата доза Оземпик, единственото одобрено като медикамент за отслабване) и Мунджаро.

От лекарство до статус символ

Освен чисто логистичния проблем, че хора, на които лекарството е предписано, не могат да си го набавят, Оземпик и останалите медикаменти, имат странични ефекти като главоболие, отпадналост, диария или запек – но какво са тези оплаквания, ако можем да изглеждаме като холивудска знаменитост.

А и ако доскоро жълтите издания спекулираха коя прочута личност има корекции по тялото или лицето, в момента актуалният въпрос е той/тя взима ли Оземпик?

Самият Оземпик е нещо като знаменитост с милиони постове из социалните мрежи, а е и точно това, което фарма индустрията харесва: бързо и неоспоримо действие, висока цена и необходимост да се взима непрекъснато.

Д-р Андрю Крафтсън, ендокринолог към мичиганския медицински институт отбелязва, че апетитът на пациентите се повишава значително, когато пропуснат дори една единствена доза, а тези, които са спрели приема, си връщат до две трети от изгубените килограми в рамките на няколко седмици или месец.

Никое друго лекарство, освен Виагра, не е ставало толкова популярно толкова бързо.

От излизането на Оземпик през 2017 г. печалбите на Novo Nordisk са се покачили 58%, а цялостният растеж в печалбата на компанията за 2022 е 98%.

Още поне 4 фарма компании разработват свои медикаменти в клинични изпитания, а когато изтече патентът на компанията производител, пазарът ще избухне от генерици, цените ще паднат и отслабването ще се демократизира. Което ще даде възможност на охолните западни общества да преборят съвременен феномен какъвто е затлъстяването.
Вероятно отскоро прокламираният девиз, че всеки е красив какъвто е и че трябва да празнуваме разнообразието от размери и форми ще бъде забравен. Мултимилиардната фитнес и диетичната индустрия вероятно ще преживее сериозен трус. Хранителната индустрия и ресторантьорският бизнес едва ли посрещат с възторг новината за хапчето, потискащо апетита.
Печеливша вероятно ще бъде козметичната хирургия, тъй като при рязко сваляне на килограми, кожата губи еластичност и спихва и се налага намеса.
Дали ще заживеем скоро в свят, в който всеки ще прилича на своята инстаграм версия, чуйте в "Науката не спи" с Никола Кереков.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45