Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как хапчето за отслабване превзе света

Снимка: Pexels

Хапчето за отслабване е мечта на човечеството, поне от времето, когато затлъстяването се превърна в сериозен проблем за богатия глобален север. И ето че вече го има. Както много други неща, открити случайно и свойствата на Оземпик да води до загуба на килограми не са били непосредствената цел. Измислено е като лекарство при диабет тип 2. През 2021 година е одобрено в Америка като лечение на затлъстяване. Година по-късно е позволена и версия с по-висока доза активно вещество. През 2022 е одобрено и в Европа, а от миналата седмица и във Великобритания.
Инжекцията потиска апетита и желанието за хранене, а освен това удължава чувството за ситост, така че наистина се храним по-малко и съответно да слабеем.
Говорим за хапче, но става въпрос за 4 медикамента: Оземпик инжекция, Рибелсус, (таблетки), Вегови (високата доза Оземпик, единственото одобрено като медикамент за отслабване) и Мунджаро.

От лекарство до статус символ

Освен чисто логистичния проблем, че хора, на които лекарството е предписано, не могат да си го набавят, Оземпик и останалите медикаменти, имат странични ефекти като главоболие, отпадналост, диария или запек – но какво са тези оплаквания, ако можем да изглеждаме като холивудска знаменитост.

А и ако доскоро жълтите издания спекулираха коя прочута личност има корекции по тялото или лицето, в момента актуалният въпрос е той/тя взима ли Оземпик?

Самият Оземпик е нещо като знаменитост с милиони постове из социалните мрежи, а е и точно това, което фарма индустрията харесва: бързо и неоспоримо действие, висока цена и необходимост да се взима непрекъснато.

Д-р Андрю Крафтсън, ендокринолог към мичиганския медицински институт отбелязва, че апетитът на пациентите се повишава значително, когато пропуснат дори една единствена доза, а тези, които са спрели приема, си връщат до две трети от изгубените килограми в рамките на няколко седмици или месец.

Никое друго лекарство, освен Виагра, не е ставало толкова популярно толкова бързо.

От излизането на Оземпик през 2017 г. печалбите на Novo Nordisk са се покачили 58%, а цялостният растеж в печалбата на компанията за 2022 е 98%.

Още поне 4 фарма компании разработват свои медикаменти в клинични изпитания, а когато изтече патентът на компанията производител, пазарът ще избухне от генерици, цените ще паднат и отслабването ще се демократизира. Което ще даде възможност на охолните западни общества да преборят съвременен феномен какъвто е затлъстяването.
Вероятно отскоро прокламираният девиз, че всеки е красив какъвто е и че трябва да празнуваме разнообразието от размери и форми ще бъде забравен. Мултимилиардната фитнес и диетичната индустрия вероятно ще преживее сериозен трус. Хранителната индустрия и ресторантьорският бизнес едва ли посрещат с възторг новината за хапчето, потискащо апетита.
Печеливша вероятно ще бъде козметичната хирургия, тъй като при рязко сваляне на килограми, кожата губи еластичност и спихва и се налага намеса.
Дали ще заживеем скоро в свят, в който всеки ще прилича на своята инстаграм версия, чуйте в "Науката не спи" с Никола Кереков.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плетените играчки се търсят от млади и стари

Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..

публикувано на 26.12.24 в 16:32

Веселина Филипова с разходка за двама из Средиземноморието

Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..

публикувано на 26.12.24 в 15:35
Проф. Боряна Делийска

"За здравето" – 2024 година

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..

публикувано на 26.12.24 в 12:45
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10