Една от представителките на новата генерация български музиканти – цигуларката Яна Бурова е активно концертиращ артист в соловата и камерна музика в България и Европа. Преподавател в "Emanuel School" и "Eltham Church of England", Лондон, тя е една от последните възпитанички на големия цигулков виртуоз Ифра Нийман и винаги търсеща нови хоризонти в изпълнявания репертоар.
Родена във Варна, Яна Бурова започва цигулковото си обучение на петгодишна възраст с майка си, цигулковата педагожка Геновева Бурова. Като ученичка в СМУ "Добри Христов” в родния си град тя печели награди на конкурсите "Светослав Обретенов”, конкурс за изпълнение на Чешка и Словашка музика и др. През 1998 г, Яна Бурова е поканена да продължи обучението си в престижния Британски колеж "Guildhall School of Music and Drama", където завършва успешно бакалавърска степен при професор Ифра Нийман. За творческото си общуване с Ифра Нийман и за предизвикателствата пред нея като педагог, Яна Бурова споделя:
Между 2002 и 2004 г. Яна Бурова се обучава, отново като стипендиант, в лондонския "Trinity College", който завършва с магистърска степен в класа на виртуоза Васко Василев. През този период печели Първа награда на "J and A Beare" и се изявява като солист на оркестъра към колежа през 2003 г.
През годините на своето обучение Яна Бурова взема участие и в майсторските класове на такива именити творци на нашето време като Минчо Минчев, Ваня Миланова, Джорджи Паук и Максим Венгеров.
Между най-престижните концертни институции в Англия, където Яна Бурова изявява изпълнителското си изкуство са: "St. Martin in the Fields", "Chelmsford Cathedral", "Kings Place" (към "Bulgarian culture festival" – участие с "Чилингирян квартет" и Людмил Ангелов), "St. James Piccadilly", а през 2013 г. дебютира и в световноизвестната камерна зала "Wigmore Hall", Лондон. В България Яна Бурова концертира със солови рецитали и в камерното творчество на международните фестивали "Софийски музикални седмици" и "Варненско лято". Сред имената на диригентите, с които тя музицира, се открояват тези на Милко Коларов, Йордан Дафов, Йохан Стакенбруг, Ник Пенълбери и Пламен Джуров.
От звукозаписната дейност на Яна Бурова се отличават двата й компактдиска: през 2006 г., съставен от творби на Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев и Веселин Стоянов съвместно с пианистката Веселина Чакърова, както и през 2012 г. съвместно с квартет "Инспирити", в който е осъществена и премиерата на Кларинетен квинтет от Ричард Родни Бенет.
Яна Бурова се отличава и с постоянния си интерес към нови произведения или такива, които са по-малко познати за широката публика. Пример в това отношение са премиерите за България съвместно с пианистката Сибила Константинова на Соната за цигулка и пиано от Арно Бабаджанян, написана през 1959 г. и посветена на Дмитрий Шостакович, както и Соната за цигулка и пиано от Димитър Бодуров, създадена през 2012 г. и специално адаптирана за дуото Бурова-Константинова.
Своите житейски начинания и творчески проекти Яна Бурова споделя със слушателите на предаването "Български изпълнители" в петъчната вечер на 24 март от 23.00 ч. в разговор по телефона от Лондон, а в предаването звучат и нейни изпълнения съвместно с пианистките Веселина Чакърова, Сибила Константинова и квартет "Чилингирян".
Самороден талант, с огромен гласов потенциал и изключително актьорско присъствие на сцената, Биргит Нилсон ярко изпъква сред водещите сопрани на 20-ото столетие. Най-известна остава с превъплъщенията си в оперите на Рихард Вагнер и Рихард Щраус. Търсен изпълнител е в кантатно-ораториални творби. Оставя прекрасни записи и в камерния репертоар с песни..
Своето начало конкурса "Клависимо" поставя като първият национален виртуален конкурс за млади изпълнители на клавирни творби, а няколко години по-късно форумът вече е международен. "Основател и главен двигател на конкурса е Мария Въжарова. Това е един невероятен човек, който има своя явна кауза, а тя е да дава възможност на младите пианисти да се..
Либрето : Джеймс Робинс Планше, по едноименната поема на Карл Виланд Първо изпълнение : 12 април 1826 г., Лондон Първо изпълнение в България : 1936 г., София Действащи лица: • Оберон, цар на елфите – тенор • Титания, негова жена – без пеене • Пук, прислужник на царя – мецосопран • Хюон, рицар от Бордо – тенор • Шеразмин,..
Финалният концерт за сезон 2022/23 година на Симфоничния оркестър на Националното радио под ръководството на главния диригент Марк Кадин предлага интересна и атрактивна програма на своята публика на 9 юни от 19.00 часа в столичната зала "България". Началото на концерта поставят Танци из балета "Тривърхата шапка" на испанския композитор Мануел..
В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..
През последните 30 години броят на медицинските сестри е намалял драстично. От 53 810 през 1990 г. на 28 816 през 2021 г. Липсата на достатъчно..
Финалният концерт за сезон 2022/23 година на Симфоничния оркестър на Националното радио под ръководството на главния диригент Марк Кадин предлага..
След близо 14 часа Пленумът на ВСС (Висш съдебен съвет) сложи пауза на заседанието си вчера, на което обсъждаше искането за отстраняване на главния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg