Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"През стъклото" – изложба на Ангелина Павлова

7
Снимка: Димитрина Кюркчиева

Ако има художник, артист, който в най-голяма степен да придава на стъклото концептуална, модерна визия това е Ангелина Павлова. В галерия "Дом – концептуално пространство", както е официалното му име, се представя самостоятелна изложба на Ангелина Павлова, назована "През стъклото". И това е може би най-точното название на този неин ретроспективен проект, защото освен принтове на нейните скулптури по стените, сред тази интересна като мечтан дом, като уютно място, среда се показват близо 30 произведения от стъкло, като един калейдоскоп от цветове и хармония.


Владеейки до голямо майсторство работата със стъклото, с неговите невероятни възможности, тя изгражда един невероятен свят от форми, конструкции, до пречупване на светлината като изразно средство на този извечен материал, за да достигне до въздействие на друго ниво, до превръщането на творбата и до графика, и до скулптура, и до живопис, най-вече като натрупване на исторично време, като настояще  и бъдеще. Ето и някои заглавия, по-точно група творби, които са разположени в това пространство – "Цветя на любовта", "Позитивна форма", "Затворено в мен", и най-вече се отделя произведението, като истинска находка – "Медуза Горгона".

От пространния разговор с Ангелина Павлова отделихме да представим точната посока на философията и смислените форми на нейните творби в изложбата "През стъклото".

Снимки: Димитрина Кюркчиева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Немският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес заради избора..

публикувано на 14.02.25 в 16:25

Де го чукаш, де се пука

В редакция "Хумор и сатира" често се сещаме за този израз, но не спонтанно, а като реакция на действителността, например на бойкота на търговските вериги. До какво доведе това тази седмица, ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 14.02.25 в 15:10

Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид

Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид наред с картини на Гоя и Веласкес, предаде общественото радио и телевизия на Португалия. Почитателите на изобразителното изкуство ще могат да я посетят от днес до 31 юли. Изложбата включва около 50 творби, изложени на два етажа на двореца в "много стаи, в..

публикувано на 14.02.25 в 14:55

Награда за литературен превод създават Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод - София

Награда за литературен превод "Виктор Пасков" създават Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София в партньорство с Магистърска програма "Преводач-редактор" на Софийския университет. Повече за инициативата в "Артефир" разказва Юлия Рафаилович – изпълнителен директор на Къщата за литература и превод. Номинации за пилотния..

публикувано на 14.02.25 в 14:52