Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашно насилие – кога държавата ще има адекватни мерки?

Снимка: multimedia.europarl.europa.eu

Кога държавата ще предприеме адекватни мерки за борба с насилието над жени? Ще има ли промяна след обединението на редица граждански организации в движение “Заедно срещу насилието“?

Законопроектът за домашното насилие беше отхвърлен от парламента през януари.

“За съжаление това, което се случва в българското обществено пространство, това, което чуваме при последните дискусии в парламента по отношение на домашното насилие и на виждането на част от нашите политици по този въпрос, е изключително тъжно и не е в интерес на хората, пострадали от него."

Това каза в интервю за БНР Юлия Андонова, директор "Развитие и комуникации" от фондация "П.У.Л.С.", гр. Перник.

“Ние, като граждански организации, които сме заедно от години на терена на хуманитарната работа, на терена на това да помагаме на хора, пострадали от насилие, имаме дълг да показваме на политиците онези пропуски в политиките и законодателствата в страната, които не са в интерес на хората, имащи нужда от помощ“, казва още тя.

Андонова споделя, че през 2022 г. фондация "П.У.Л.С.", заедно с Центъра за изследване на демокрацията, е направила национално представително проучване по отношение на политиките и практиките в страната ни за насилието, основано на пола и домашното насилие:

“Това, което чувахме най-често, питайки в малките населени места – “Какво правите в случай на домашно насилие?“ – от повечето представители на различни институции беше – “Ние гасим пожари“. Реагират според ситуацията, но в останалото време хората нямат идея как да си сътрудничат по между си, липсва национален механизъм, по който да работят институциите в страната."

Според нея законът е нужен, но е много важно той да бъде и адекватно обсъден и да се вземат необходимите мерки, за да не бъде просто “поредният закон, пъхнат в някое чекмедже“.

Превенцията….

По думите на Андонова у нас няма политика по отношение на превенцията на насилие, за да може то да не се случва. Разговорът върху това какво да направим, за да не се стига до насилие, не е започнал.

Статистиката показва, че всяко трето българско семейство познава насилието. Според нея начинът, по който можем да го спрем, е ясен, за него има утвърдени практики и в чужбина, и в България, създадени от специалисти с дългогодишен опит. Обществото обаче трябва да е узряло за това.

Малките населени места…

“Насилието е нещо, което най-често се случва зад стените на дома“, казва в ефира на “Нашият ден“ Юлия Андонова.

В предаването тя посочва още, че в обществото все още има табута и да си жертва е голям срам за хората, които живеят в такава ситуация. По нейните думи това положение съществува от много години и се предава от поколение на поколение:

“Статистиката сочи, че най-често жени са пострадалите от насилие, но в никакъв случай не бива да се изключват и мъжете. Те също биха могли да бъдат жертви на домашно насилие."

Според нея задачата на организацията е също и в това да излезе от стереотипите и да каже, че всеки човек, без значение от пол, възраст, раса или сексуална ориентация, може да бъде жертва на насилие и има право да получи помощ.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Фондация „П.У.Л.С.“ повече от 20 години оказва помощ и подкрепа на пострадали от насилие и/или трафик на хора. Екип от психолози, социални работници, адвокати и други специалисти оказват денонощна подкрепа на пострадалите в кризисен център, гореща телефонна линия и консултативна програма.

Ако станем свидетели на насилие или сме жертва на такова, можем да се обадим на телефонната линия на фондацията – 076601010, която е денонощна и достъпна.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечно-съдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с него . Това включва..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27