Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашно насилие – кога държавата ще има адекватни мерки?

Снимка: multimedia.europarl.europa.eu

Кога държавата ще предприеме адекватни мерки за борба с насилието над жени? Ще има ли промяна след обединението на редица граждански организации в движение “Заедно срещу насилието“?

Законопроектът за домашното насилие беше отхвърлен от парламента през януари.

“За съжаление това, което се случва в българското обществено пространство, това, което чуваме при последните дискусии в парламента по отношение на домашното насилие и на виждането на част от нашите политици по този въпрос, е изключително тъжно и не е в интерес на хората, пострадали от него."

Това каза в интервю за БНР Юлия Андонова, директор "Развитие и комуникации" от фондация "П.У.Л.С.", гр. Перник.

“Ние, като граждански организации, които сме заедно от години на терена на хуманитарната работа, на терена на това да помагаме на хора, пострадали от насилие, имаме дълг да показваме на политиците онези пропуски в политиките и законодателствата в страната, които не са в интерес на хората, имащи нужда от помощ“, казва още тя.

Андонова споделя, че през 2022 г. фондация "П.У.Л.С.", заедно с Центъра за изследване на демокрацията, е направила национално представително проучване по отношение на политиките и практиките в страната ни за насилието, основано на пола и домашното насилие:

“Това, което чувахме най-често, питайки в малките населени места – “Какво правите в случай на домашно насилие?“ – от повечето представители на различни институции беше – “Ние гасим пожари“. Реагират според ситуацията, но в останалото време хората нямат идея как да си сътрудничат по между си, липсва национален механизъм, по който да работят институциите в страната."

Според нея законът е нужен, но е много важно той да бъде и адекватно обсъден и да се вземат необходимите мерки, за да не бъде просто “поредният закон, пъхнат в някое чекмедже“.

Превенцията….

По думите на Андонова у нас няма политика по отношение на превенцията на насилие, за да може то да не се случва. Разговорът върху това какво да направим, за да не се стига до насилие, не е започнал.

Статистиката показва, че всяко трето българско семейство познава насилието. Според нея начинът, по който можем да го спрем, е ясен, за него има утвърдени практики и в чужбина, и в България, създадени от специалисти с дългогодишен опит. Обществото обаче трябва да е узряло за това.

Малките населени места…

“Насилието е нещо, което най-често се случва зад стените на дома“, казва в ефира на “Нашият ден“ Юлия Андонова.

В предаването тя посочва още, че в обществото все още има табута и да си жертва е голям срам за хората, които живеят в такава ситуация. По нейните думи това положение съществува от много години и се предава от поколение на поколение:

“Статистиката сочи, че най-често жени са пострадалите от насилие, но в никакъв случай не бива да се изключват и мъжете. Те също биха могли да бъдат жертви на домашно насилие."

Според нея задачата на организацията е също и в това да излезе от стереотипите и да каже, че всеки човек, без значение от пол, възраст, раса или сексуална ориентация, може да бъде жертва на насилие и има право да получи помощ.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Фондация „П.У.Л.С.“ повече от 20 години оказва помощ и подкрепа на пострадали от насилие и/или трафик на хора. Екип от психолози, социални работници, адвокати и други специалисти оказват денонощна подкрепа на пострадалите в кризисен център, гореща телефонна линия и консултативна програма.

Ако станем свидетели на насилие или сме жертва на такова, можем да се обадим на телефонната линия на фондацията – 076601010, която е денонощна и достъпна.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20