Киното, казват, трябва да е освежаващо. Да вади човека от ежедневието му и сивото в живота. Зрителите навярно ще се съгласят с това. Киното обаче може да бъде и много други неща. И именно то е добре да повдига въпросите, за които предпочитаме да мълчим. Да ни говори директно, та дори и грозно понякога. Да е сурово и дръзко, какъвто всъщност е и самият живот доста често.
Ако погледнем към селекцията на 27-ия София филм фест, ще открием и такова кино. Особено в късометражния му конкурс. Точно там откриваме филм кауза. Филм, който говори действително за насилието, на което човек става жертва въпреки живота. Филм, който за пореден път ни показва, че за агресията не бива да мълчим, защото тя има достатъчно арогантност, че да се появи, когото никой никога не я иска.
Насилникът, който е нечия друга жертва – на времето, в което живее, на хората, чието отражение е, на липсата на любов, на собствения си страх от битието и всичко и всеки в него. Жертвата, която в желанието си за живот – бяга от него. Околните, които притаяват дъх, а искат да крещят, че не е редно, и тези, които преодоляват себе си, за да помогнат на друг. Защото другите – това сме ние.
"13 август" разказва за всичко това, докато ни въвежда в дните от живота на двама приятели. Година е 2001-ва, Виктор и Таня са единайсетокласници в края на учебната година. В разгара на лятната ваканция, въпреки опасността, надвиснала навсякъде около тях, те стават все по-близки. Близка е обаче и срещата им с агресията – навън, в училище, у дома.
Филмът на Венцислав Сариев проследява действителна история за порастването. Може би точно заради това е и толкова силен, запомнящ се и болезнено честен. В него участват Александър Тонев, Боряна Симеонова, Захари Бахаров, Богдан Бухалов, Славян Божинов и Александър Бенев.
В "Кино с думи" режисьорът и сценарист на филма разказа за избора на актьори, някои от които са натуршчици с много въздействащи превъплъщения, за реакцията на публиката, когато се среща с "13 август" за първи път на София филм фест, за идеята да проявим разбиране към проблема и другите, дори другият да е насилникът, който в много от случаите причинява болка преди всичко на самия себе си. Разказа и за своя път в киното, по който тръгва от една книга на една от легендите на съвременното кино – сър Антъни Хопкинс, както и за приятната конкуренция, в която се намира "13 август" в късометражната конкурсна програма на СФФ. Компания на Венцислав Сариев в разговора прави главната актриса във филма – Боряна Симеонова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
"13 август" можете да гледате на 4 април от 16:15 часа в Дома на киното, като част от програмата на София филм фест. Филмът е продукция на NO BLINK Studio и се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Носител е и на награда от 45-ия Drama International Short Film Festival – фестивалът за късо кино в Гърция.
А ако вие или ваш познат е жертва на насилие, потърсете един от следните номера за превенция срещу насилието:
· 112 – спешен телефон
· 116 111 – линия за деца
· 124 123 – линия за онлайн безопасност
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg