Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Джералдин Чаплин с Наградата на София на София филм фест - 2023

Джералдин Чаплин
Снимка: БГНЕС

Наградата на Столичната община за цялостен принос към изкуството на киното тази година беше връчена на актрисата Джералдин Чаплин (САЩ), която участва във втори филм на режисьорката Джесика Удуърт – "Лука". Филмът бе с премиера в зала 1 на НДК на Международния София филм фест, 2023. В ролята на Генерала в кинолентата се превъплъщава Джералдин Чаплин, която имаше своите задушевни срещи с българската публика.

Ролята на Генерала е писана специално за нея и със нейно участие. Обсъждаме това от 2017 година – пояснява режисьорката Джесика Удуърт, която също е гост на фестивала. Филмът има удивителни пейзажи. "Лука" е филм за жертвоприношението и рухването на илюзията за величие. Вдъхновен е от романа на Дино Будзати "Татарската пустиня“. Първоначално възнамерявахме да снимаме в Армения, но сменихме със Сицилия.

Джесика Удуърт: "Открих картината на филма в Армения – главната крепост беше една почни запусната астрономическа станция, на един много висок угаснал вулкан в Армения, подземните кадри планирахме за една солна мина близо до Ереван, но конфликтът с Азербейджан и Covid кризата ни принудиха да сменим локациите. Изоставеният язовир близо до Палермо – това е крепостта. А подземията са близо до Сиракуза и добре стана, че преместихме продукцията, защото тези места не са познати на зрителя, те принадлежат само на филма.

Генералът беше първоначално мъж, но Джесика попита мога ли да опитам да съм мъж. И казах, че ще пробвам. Никога не успях да докарам достатъчно нисък глас, но мисля, че той или тя по-скоро изглежда като някакъв рептил, влечуго – допълва Джералдин Чаплин. На въпрос към нея: Джералдин, как гледате на ролите си в холивудското и европейското кино? Различно ли се работи от двете страни на океана? – отговорът ѝ към медиите беше:

"Да. Филмите са толкова различни. Парите са различни. А днес всичко се върти около парите. Готвех се за едно интервю и един от въпросите беше дали нещата са се променили и дали вече има повече роли за жени, за цветнокожи. Питах дъщеря си, с която имам навика да се съветвам, тя също е актриса, но избира да играе в продукции като "Аватар“, за да не ѝ разпознават лицето на улицата, дали според нея нещата са се променили. "Да, – каза тя, – например Уил Смит всъщност е зелен на цвят, той е с цвят на пари." 

"Американската киноиндустрия създава точно такива роли, каквито биха ѝ донесли най-големи приходи. А иначе американските бюджети са такива, че само с парите за боядисването на фургоните за артистите в един филм може да снимаме пет европейски продукции."

Колкото до българската публика – Джералдин Чаплин твърди, че българите са много загадъчни хора.

"Винаги съм искала да дойда и досега не бях идвала. Въпреки че имам много добри български приятели, дори съм работила с един български режисьор в третия си филм. С Петър Увалиев" – казва тя.

Българската фестивална премиера на "Лука“ беше в зала 1 на НДК, непосредствено след Церемонията по раздаване на наградите на 27-ия София филм фест и скоро филмът тръгва у нас на голям екран.

На срещата с публиката след прожекцията на премиерния филм "Лука“ на Джесика Удуърт  с участието на Джералдин Чаплин бе Димитрина Кюркчиева.

Чуйте в "Артефир“ гласа на Джералдин Чаплин в звуковия файл.

Снимка – БГНЕС

Кои са наградените тази година на София филм фест – вижте ТУК .


По публикацията работи: Милена Очипалска
 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галаконцерт и награждаване на победителите във фолклорната класация "Надпяване"

За дванадесети пореден път се проведе галаконцерт и награждаване на победителите в класацията за народна музика на програма "Христо Ботев" – "Надпяване". В продължение на една година Вие – нашите уважавани слушатели, отличихте единайсетте най-достойни изпълнители, композитори и аранжори. Днес на сцената, заедно с водещите Юлия..

публикувано на 08.06.23 в 18:30

Проф. Сгурев: Частните музеи са новата тенденция в Западна Европа

"В момента има тенденция в изкуствознанието да се разглеждат творци в съответствие с други фигури от този период, както изложбата на Мане и Дега в музея "Орсе" в Париж например. Тази изложба беше посрещната с голям интерес. Това, което ги свързва, и това, което ги разграничава, са както идеологията така и стилът. Мане се е опитвал да се впише в..

публикувано на 08.06.23 в 16:55

Очаквайте в "Аларма" Гергана Лаптева с четвъртия ѝ роман

Гост в "Аларма" на 8 май от 21.30 часа е Гергана Лаптева – геолог и писател. Тя е ръководител на отдел "Култура" в Българския антарктически институт, участвала е в 7 антарктически експедиции и е автор на 3 книги за Антарктика: "Посока юг – пътуване към Антарктида", "Врата на боговете. Южна Америка – истории от земята на инките" и "Непознатата..

публикувано на 08.06.23 в 16:24

Sofia Pride Arts: Възможни тела

В полето на телесното човекът е универсално създание. Тялото ни прави едновременно еднакви и уникални, равноправни пред природните закони, самостойни в своето ежедневно съществуване. На полето на тялото, човекът е мислеща и чувстваща машина, блъскаща се в стени от стереотипи и предразсъдъци, но дълбоко в себе си убедена в своята независимост. В правото..

публикувано на 08.06.23 в 09:50
 Анна Лазарова

"Детска стая под наем" – втората поетична книга на Анна Лазарова

Младата поетеса Анна Лазарова отложи във времето написването на втората си книга, минаха близо 7 години от нейния запомнящ се дебют с "Вкъщи всички вечерят отделно", за да събере смислен поетичен материал и сили да издаде "Детска стая под наем". Ето какво пише проф. Цочо Бояджиев за книгата: "По някакво странно стечение на обстоятелствата напоследък..

публикувано на 08.06.23 в 08:41