Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Габриел Димитров:

Защо е важно да се прави редовен скрининг на детското зрение?

Снимка: Личен архив - д-р Габриел Димитров

Всяко четвърто дете има проблем със зрението. Най-често се оказва, че е късогледо и има нужда от очила. Това показват първоначалните данни от кампанията за безплатни очни прегледи на ученици от 1-ви клас, която стартира през февруари 2023 г. Това е мащабно профилактично изследване на всички първокласници на територията на Столична община. До момента малко над 1000 първокласници от 20 столични училища са прегледани. Целта на скрининга е откриването на зрителни нарушения във възраст, в която те могат да бъдат коригирани и лекувани адекватно.

"При около 20-25% при децата се намира някаква рефракционна грешка.“

Това казва в интервю за БНР д-р Габриел Димитров, офталмолог от клиниката по очни болести в УМБАЛ „Александровска“.

Той допълва, че при 15-20% от децата се открива късогледство или амблиопия. Най-често се открива далекогледство в рамките на 1 диоптър.

Често родителите не забелязват, че децата имат някакви зрителни проблеми.

Амблиопията е замъглено или некачествено зрение на всички дистанции. Нарича се още "мързеливо око".

"Това е доста сериозно застрашаващо зрението заболяване, което на пръв поглед няма белези от страна на детето и съответно родителите не мога да забележат дали нещо абнормално се случва с тяхното дете“, посочва офталмологът.

Той коментира, че най-честите симптоми при проблеми със зрението са присвиване на очите или търкане.

"Първоначалният профилактичен преглед за всяко едно дете препоръката е да се направи на 6-месечна възраст. След което на 1 година или 1,5 година и после на 3,5 годишна възраст, когато вече децата влизат във вербална възраст и тогава вече може да се измери тяхната зрителна острота“, посочва д-р Димитров.

И допълва, че най-честата причина е разликата в диоптричната грешка между двете очи, това се нарича анизомеотропия и най-честата причина е хиперметропия, т.е. високоплюсова рефракция.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02