Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Костадин Костадинов:

Земеделските производители настояват да бъде спрян безмитният внос на селскостопански стоки от Украйна

Чистата загуба за българските зърнопроизводители е около 800 млн.лв.

Снимка: БГНЕС

Защо зърнопроизводителите отново протестират? Не е ли достатъчна помощта, която беше отпусната от ЕС за подкрепа на селскостопанските производители във връзка с войната в Украйна? По данни на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България всяка година у нас се произвеждат около два милиона тона слънчоглед, а до момента са продадени не повече от 10 процента от тях – тоест почти цялата продукция на българските зърнопроизводители стои по складовете. Залежават и около четири милиона тона пшеница.

"Зърнопроизводителите протестират, за да защитят своя труд, семействата си, работата и съществуването си."

Това казва в интервю за БНР Костадин Костадинов, председател на  Националната асоциация на зърнопроизводителите в България.

Той коментира, че Регламент 2022/870 на ЕП и Съвета от 30 май 2022 година относно временни мерки за либерализиране на търговията, допълващи търговските отстъпки, приложими за украинските продукти, съгласно Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Украйна, от друга страна, е довел до сътресения в българските и международните пазари.

"Коридорите на солидарността, които бяха направени, реално не свършиха своята работата. България се оказа в края на този коридор, а от ЕК отчитат тази грешка“, казва Костадинов.

От браншовата организация припомнят, че най-потърпевши са държавите, които граничат с Украйна. Голяма част от използваните препарати за растителна защита, които са използвани в Украйна, не са разрешени за употреба в страните-членки на ЕС и поради тази причина себестойността на такова зърно е изключително ниска.

40% от продукцията, произведена в България, продължава да стои по складовете, цената на зърното е паднала под себестойността.

"Цената на тон слънчоглед е около 950 лв. до 970 лв., а в момента продажната му цена е 720 лв.", посочва Костадинов.

Чистата загуба за българските зърнопроизводители е около 800 млн. лв. До момента отпуснатата помощ по линия на ЕС е едва 16 млн. евро.

"Искаме да работим спокойно. Настояваме за мерки, които да спомагат за ненатоварване на местния пазар. Налагане на входни и изходни такси за зърното. Раздвижване на пазара. Евентуално подпомагане, защото зърнопроизводителите не са взели нито един лев по украинската сделка“, допълва Костадинов.

Българските зърнопроизводители се надяват да бъде ограничен вносът на украинско зърно, както направи полското правителство.

"Украинското зърно трябва да отиде в трети страни, където е нужно. А не тук да се пренасища пазарът", казва още Костадинов.

В ранния следобед е предвидена работна среща на президента Румен Радев с протестиращите.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30