Избрано от програмата
от 0.30 до 2.00 часа
Радиотеатър след полунощ
"Котка върху горещ ламаринен покрив" от Тенеси Уилямс
от 2.00 до 3.00 часа
Нощна Академия комика
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Цветан Спасов, Елина Тодорова, Мария Тодоринова и други.
от 6.07 до 7.00 часа
Изгрев
водещ: Зорница Гъркова
На гости в малката кравеферма на Стилияна Латинчева и Владимир Цветанов в софийския квартал Горна Баня. Двамата поддържат стадо от точно 12 крави, отглеждат няколко коне и заедно с бащата на Стилияна стопанисват и земеделска земя, за да осигуряват храна на животните си.
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
водещ: Ани Маринова
• XXVIII Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов".
• Ателие за витражи в Националната художествена академия в София.
от 8.06 до 9.00 часа
Благовестие
водещ: Ана-Мария Кръстева
"…не знаете какво искате…"
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица – преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с иконом Василий Шаган, потомък на бесарабски българи и свещеник във варненския храм "Св. Николай" ще разговаряме за светостта, за поста и молитвата, в чийто център следва да е Христос, а не нашите личностни амбиции за съвършенство във вярата. За невъзможността често човеците да преценяват възможностите си и да се заблуждават в търсенето на пътя към Бога. За човешките слабости. Втора година сме в св. Четиридесетница по време на война как се отразява това на душевния мир на вярващия.
от 9.10 до 9.30 часа
Концерт забавна музика
водещ: Георги Величков
от 9.30 до 11.00 часа
Гласът на времето
водещ: Бойко Ламбовски
Изкуственият интелект – роб или терминатор на човешкия разум
В деня на изборите се питаме какво ще изберем и като бъдеще чрез огромните промени, идващи с изкуствения интелект. "Робог" е неологизъм, измислен от Георги Караманев, подобно на думата "робот", внедрена в живота някога от писателя Карел Чапек. Възможно ли е Бог да е изкуствен интелект, саморазвил се до непознаваеми за нас мащаби? Какво носят технологични придобивки като ChatGPT на човечеството, как изкуственият интелект ще понесе нас и ние него?
В "Гласът на времето" разговаряме на тези теми с Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории", журналист, публицист и писател, с поета Владимир Левчев, осъществил експеримента да впрегне изкуствения интелект да пише сносни сонети на английски, с гл. асистент от Института за литература към БАН Николай Генов, познавач на фантастичната литература и прогностиката.
от 11.00 до 13.00 часа
От песен в песен
водещ: Магдалена Маданска
• Заедно с кавалджията, композитор и музикален ръководител на ПФА "Добруджа" Живко Желев отбелязваме двата му юбилея – 60 житейски и 40 творчески години.
• Борислав Гълъбов отправя покана за концерта на формация "Багри" – "Най-популярните народни песни и хора".
• Христина Янкова разказва за XIX Детско-юношески фолклорен празник "Изворът да не пресъхва – Цветница 2023".
от 13.00 до 14.00 часа
Академия Комика
"Дядовата ръкавичка" в Радио Пловдив
от 14.00 до 16.00 часа
Неделен следобед
водеща: Цветана Тончева
В "Неделния следобед" честваме 150-ата годишнина от рождението на "последния велик руски романтик" и гениален мелодик, един от най-големите композитори, пианисти и диригенти на ХХ век – Сергей Рахманинов. Предлагаме най-новите документални записи на трима съвременни представители на тъй наречената "руска клавирна школа". Двамата са вече отдавна утвърдени – Евгений Кисин и Кирил Герщайн. Третият е вече поотраснало дете-чудо, което изгря на клавирния небосклон през 2014, когато на крехката 12-годишна възраст спечели Голямата награда и златния медал в категория Пиано на Международния конкурс "Чайковски" за млади музиканти. Днес Александър Малофеев е на 21 и се радва на стремителна кариера по световните подиуми, за малко накърнена в началото на миналата година заради инвазията на Русия в Украйна. Него слушателите имат възможност да чуят с Третия клавирен концерт, запис със СО на Радио Франкфурт и Ален Алтиноглу на пулта. Кирил Герщайн свири Втория концерт на Рахманинов с Берлинската филхармония под палката на главния диригент на състава Кирил Петренко. А Евгений Кисин представяме със запис от последния му рецитал в Рим от 22 февруари 2023. Свири Прелюдии и Етюди-Картини от опус 39 на Сергей Рахманинов.
от 16.00 до 17.00 часа
Радиотеатър в неделя
"Ревност в три факса" от Естер Вилар
от 17.00 до 18.00 часа
Покана за пътуване
водещ: Магдалена Гигова
• Магдалена Гигова за Националния морски парк "Сейнт Ан" на Сейшелите с коралови плантации, гмуркане с морски костенурки, остров Мойен, където е живял съвременен Робинзон.
• Милена Хлебарова за Пратера във Виена и приключението да вечеряш на Виенското колело.
• Светослав Марков и Теодор Борисов за паметната плоча на Ботевата чета в Гюргево, където бунтовниците са се качили на кораба "Радецки".
• Почетният консул на Тайланд в България Виктор Меламед за Краби и Чианг Май.
от 18.30 до 19.00 часа
Концерт лека класика
от 19.00 до 21.00 часа
Музикалните вечери
водещ: Мария Вълчанова
Директно от залата на Доходното здание в Русе – заключителен концерт на 62-рото издание на Международния фестивал "Мартенски музикални дни". Свири Русенската филхармония с диригент Юрий Илинов и солист Людмил Ангелов – пиано. В програмата: Витолд Лютославски – Вариации върху тема от Паганини; Сергей Рахманинов – Рапсодия по тема на Паганини, опус 43; Сергей Прокофиев – Симфония № 7 в до диез минор, опус 131.
от 21.00 до 22.00 часа
Голямата къща на смешните хора
"Летящата читалня" със студенти от НАТФИЗ
от 22.00 до 23.00 часа
Фотофабрика
водещ: Eми Барух
Гости на предаването "Фотофабрика" – факт и фикция са Рафаело Казаков – магистър по фотография и визуално изкуство в колежа "School of Visual Art" в Ню Йорк, който представи своята колекция в галерия "Синтезис" – "Огледала и прозорци", Галя Йотова, която говори за уловеното време в изложбата "ФотоОстанки" и Кин Стоянов, който разказва откъде е започнало "Завръщането" на Лоте Михайлова в СГХГ.
от 23.00 до 24.00 часа
Изпята поезия
водещи: Димитрина Кюркчиева, Кристиян Бояджиев
Изпълнения на Том Уейтс, Дженис Джоплин, Адел, Крис Кристофърсън, Васил Найденов, Квитка Цисик, Майкъл Франкс, Джони Кеш, Ема Краун, Светослав Владимиров.
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Самодива" от П. Ю. Тодоров от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Страница след страница" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли; На този ден през годините; Рожденици. • Концептуални албуми: Нийл Морз - The Dreamer - Joseph, Pt. 1, Restoration - Joseph, Pt. 2 от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 3 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg