"Една провинциална болница" е филм, който ни връща към близкото ни минало, когато дните ни преминаваха под страха от заразяване, когато колкото и да се пазехме зад маски, толкова навярно и се разкривахме чрез тях. Точно тогава, когато искахме да сме заедно, а все далечни трябваше да си бъдем. Но само в разстоянието, не и в чувствата.
Действието в документалния разказ се развива в ковид отделението на болницата в Кюстендил. Това сънливо градче, сгушило се в планината, което вирусът не подмина. Там откриваме различни хора, но сплотени и някак близки по живот и съдба, във все същите болнични стаи, където едни отдадени медицински лица се стремят да им помогнат в битката за още от дните на света.
Филмът на Илиян Метев, Иван Чертов и Златина Тенева е истински пример за документално кино, което служи като документ за времето. Време на тежки изпитания в страната ни, изпълнена с немалко и различни дефицити. Той говори за състоянието на българската медицина, но не сочи с пръст. Вълнува, но и подсказва, че нещо конкретно трябва да се свърши.
"Една провинциална болница" не позволява на зрителя да гледа с широко затворени очи. Напротив, филмът буди емпатия и провокира съзнанието на човек, защото нали всичко започва именно там.
В отличения на фестивала в Карлови Вари филм, а сега и част от селекцията на 27-ия София филм фест, главен герой е всеки, прекрачил прага на провинциалната болница. Д-р Попов, който е начело на непрекъснатия поток от спешни случаи, и неговият екип, всеки пациент, който живее в постоянен страх от идеята, че скоро може да бъде изпратен "горе", близките на заразените, а дори и екипът на филма, който в един момент започва и да доброволства.
"Една провинциална болница" е заснет в рамките на година, но е филм, който дълго ще живее. В сърцата на хората, оставили себе си в него, но и в тези на зрителите.
На 7 април, когато отбелязваме Международния ден на здравето, филмът тръгва по кината в цялата страна. Медицински екипи ще са на среща за разговор с всеки, който пожелае открито да поговори за начина, по който е преживял пандемията и всичко, което тя донесе със себе си. Част от средствата, събрани от продажбата на билети, ще се върне там, където започва историята – в "Една провинциална болница". И по-точно в отделението по пулмология, преобразувано по онова време в основно ковид отделение, за което ще бъде закупен нов електрокардиограф.
Подробностите чуйте от Илиян Метев и Златина Тенева в звуковия файл.
За дванадесети пореден път се провежда галаконцерт и награждаване на победителите в класацията за народна музика на програма "Христо Ботев" – "Надпяване". В продължение на една година Вие – нашите уважавани слушатели, отличихте единайсетте най-достойни изпълнители, композитори и аранжори. Днес на сцената, заедно с водещите Юлия..
"В момента има тенденция в изкуствознанието да се разглеждат творци в съответствие с други фигури от този период, както изложбата на Мане и Дега в музея "Орсе" в Париж например. Тази изложба беше посрещната с голям интерес. Това, което ги свързва, и това, което ги разграничава, са както идеологията така и стилът. Мане се е опитвал да се впише в..
Гост в "Аларма" на 8 май от 21.30 часа е Гергана Лаптева – геолог и писател. Тя е ръководител на отдел "Култура" в Българския антарктически институт, участвала е в 7 антарктически експедиции и е автор на 3 книги за Антарктика: "Посока юг – пътуване към Антарктида", "Врата на боговете. Южна Америка – истории от земята на инките" и "Непознатата..
В полето на телесното човекът е универсално създание. Тялото ни прави едновременно еднакви и уникални, равноправни пред природните закони, самостойни в своето ежедневно съществуване. На полето на тялото, човекът е мислеща и чувстваща машина, блъскаща се в стени от стереотипи и предразсъдъци, но дълбоко в себе си убедена в своята независимост. В правото..
Младата поетеса Анна Лазарова отложи във времето написването на втората си книга, минаха близо 7 години от нейния запомнящ се дебют с "Вкъщи всички вечерят отделно", за да събере смислен поетичен материал и сили да издаде "Детска стая под наем". Ето какво пише проф. Цочо Бояджиев за книгата: "По някакво странно стечение на обстоятелствата напоследък..
Фестивалите са празници на изкуствата, а Варна по традиция е фестивалната столица на България. В областта на визуалните изкуства градът е място на..
Една седмица без културни събития в България – без театрални и музикални спектакли, без концерти, седмица със затворени галерии, музеи, читалища и..
Балканската диета е темата, която обсъжда доц. д-р Светослав Ханджиев, диетолог и специалист по хранене, в предаването "Нашият ден" по повод..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg