Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Алексей Пампоров: Тези 108 000 негласували правят шеста политическа сила

Профил на хронично негласуващия – има ли промяна?

Снимка: БГНЕС

Рекорден протестен вот “не подкрепям никого“ и стабилно нямо мнозинство в изборите за 49-ото Народно събрание. Над 100-хиляди са гласовете за опцията “не подкрепям никого“ на последните парламентарни избори. 

Знаем ли на какво се дължи това?

“Ако до края на октомври 2022 г. имахме 28% от негласувалите, които са успешни хора, ефективни в живота и практиките си, които наричаме конструктивната част от нямото мнозинство, сега тази група е 25%. Има разлика от около 2-3% мобилизация за тази активна социална база, която би трябвало да е елитът на политическата ни активност и изява като гражданско общество и като хора с обществено-политическа отговорност“.

Това каза в интервю за БНР д-р Пламен Димитров.

По думите му в групата, дали вота си за опцията “не подкрепям никого“, са хората, които са отишли, активни са, искат да участват, но заявяват, че няма кого да подкрепят. Според него да избереш тази опция е по-трудно от това да избереш някого случайно. 

Изследването….

“Тази година правим изследването по-специфично. Психологическите методи, които имаме са същите, но това, което ни отличава е, че този път контактуваме само с хора, за които знаем, че вече четири пъти не са гласували през 2021 и 2022 г. Това е профил, който имаме на базата на 880 участници в изследването. Имаме профил на хронично негласувалите. Особеност на тази извадка е, че това са икономически активни хора“, уточни той в ефира на “Нашият ден“.

Според него нямото мнозинство е многослойно и устойчиво най-малко в последните пет избора:

“имаме данни и по-назад, които показват, че тези тенденции са се зародили в периода 2014-2017 г.“.

“По последни данни негласуващите са близо 60%, реално те не са монолитна, хомогенна група, те се диференцират, когато изследваме не просто някакви социодемографски данни, а психологическите профили - начинът, по който хората живеят“, казва още той.

Какви сап типовете и мотивацията на негласуващите – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.

“Тези 108 000 негласували означават шеста политическа сила. Това можеше да бъде партия с 10-15 места в парламента, ако тези хора бяха избрали да гласуват за някого“.

Това каза в интервю за БНР доц. Алексей Пампоров.

Според него рекордният брой негласували е важен сигнал към партиите. И допълва, че ако погледнем кампанията, тя е била вяла и анти другите участници в изборите:

“нямаше нищо, което да вълнува хората в кампанията, нищо, което да касае безработицата например“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35