Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Алексей Пампоров: Тези 108 000 негласували правят шеста политическа сила

Профил на хронично негласуващия – има ли промяна?

Снимка: БГНЕС

Рекорден протестен вот “не подкрепям никого“ и стабилно нямо мнозинство в изборите за 49-ото Народно събрание. Над 100-хиляди са гласовете за опцията “не подкрепям никого“ на последните парламентарни избори. 

Знаем ли на какво се дължи това?

“Ако до края на октомври 2022 г. имахме 28% от негласувалите, които са успешни хора, ефективни в живота и практиките си, които наричаме конструктивната част от нямото мнозинство, сега тази група е 25%. Има разлика от около 2-3% мобилизация за тази активна социална база, която би трябвало да е елитът на политическата ни активност и изява като гражданско общество и като хора с обществено-политическа отговорност“.

Това каза в интервю за БНР д-р Пламен Димитров.

По думите му в групата, дали вота си за опцията “не подкрепям никого“, са хората, които са отишли, активни са, искат да участват, но заявяват, че няма кого да подкрепят. Според него да избереш тази опция е по-трудно от това да избереш някого случайно. 

Изследването….

“Тази година правим изследването по-специфично. Психологическите методи, които имаме са същите, но това, което ни отличава е, че този път контактуваме само с хора, за които знаем, че вече четири пъти не са гласували през 2021 и 2022 г. Това е профил, който имаме на базата на 880 участници в изследването. Имаме профил на хронично негласувалите. Особеност на тази извадка е, че това са икономически активни хора“, уточни той в ефира на “Нашият ден“.

Според него нямото мнозинство е многослойно и устойчиво най-малко в последните пет избора:

“имаме данни и по-назад, които показват, че тези тенденции са се зародили в периода 2014-2017 г.“.

“По последни данни негласуващите са близо 60%, реално те не са монолитна, хомогенна група, те се диференцират, когато изследваме не просто някакви социодемографски данни, а психологическите профили - начинът, по който хората живеят“, казва още той.

Какви сап типовете и мотивацията на негласуващите – чуйте от пълния разговор в звуковия файл.

“Тези 108 000 негласували означават шеста политическа сила. Това можеше да бъде партия с 10-15 места в парламента, ако тези хора бяха избрали да гласуват за някого“.

Това каза в интервю за БНР доц. Алексей Пампоров.

Според него рекордният брой негласували е важен сигнал към партиите. И допълва, че ако погледнем кампанията, тя е била вяла и анти другите участници в изборите:

“нямаше нищо, което да вълнува хората в кампанията, нищо, което да касае безработицата например“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъждаме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51
Центърът на село Арчар

От древния град Рациария до днешното село Арчар

Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 човека. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом. Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18