Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартина Ганчева

Кога ще ги стигнем румънците и в спешната помощ?

На Румъния ѝ отне близо 30 години, за да бъда сочена като пример в спешната помощ

Румъния ще споделя опит с България за подобряване на системата за спешна помощ. Между двете страни предстои да бъде съставен план на сътрудничество. Той ще бъде по линия на пожарникарите, парамедиците и спасителната авиация. Дали е възможно да се копира и приложи моделът в България или по-добре да бъде адаптиран? Как изглежда спешната помощ в Румъния и всички нейни аспекти – в "Нашият ден" коментира Мартина Ганчева, кореспондент на БТА в Букурещ.

Създател на системата за спешна помощ в северната ни съседка д-р Раед Арафат в свое интервю за БТА твърди, че не е добра идея България да копи-пейства нашия модел, трябва да го адаптира.

"Д-р Раед Арафат изрази такова мнение пред мен, обосновавайки се, че системите в държавите "Х“ и "У“ обикновено са различни. Всяка държава има различна територия, различни структури, свързани със спешната помощ. Но това не изключва да заимстваме добрия пример", казва Мартина Ганчева.

Тя допълва, че румънската спешна помощ е изградена на базата на опита на държави като Франция, САЩ, Германия и Великобритания.

Основният двигател на спешната помощ в Румъния са пожарникарите. Те са най-много като численост и откликват най-бързо и неслучайно повечето от тях са парамедици.

Как функционира румънската система за спешна помощ?

Служителите на Мобилна спешна служба за реанимация и изваждане (SMURD) са от три категории – медицински (от болници за интензивно лечение), пожарна и пилоти от специални отдели към Министерството на вътрешните работи. Екипите получават сигнали през Единния номер за спешни случаи 112.

"SMURD се намесва във всяка ситуация, при която животът на пациента е застрашен", посочва Мартина Ганчева.

Дейностите на службата се финансират от държавния бюджет чрез Министерството на вътрешните работи и Министерството на здравеопазването. Разчита се и на частни дарения и спонсори. С дарения е купен и един от самолетите, макар и втора ръка.

Мартина Ганчева споделя, че румънската спешна помощ разчита изключително много на европейско финансиране. През 2021 г. румънската система за помощ е получила най-голямата европейска субсидия в размер на 682 млн. евро. С тези пари бяха закупени хеликоптери, самолети, линейки и специализиран транспорт за пожарната. Очаква се през тази година да бъдат закупени 1200 линейки.

На Румъния ѝ отне близо 30 години, за да бъде сочена като пример в спешната помощ.

Подробности чуйте в звуковия файл. 

  Снимка - SMRUD, Румъния
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40