Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартина Ганчева

Кога ще ги стигнем румънците и в спешната помощ?

На Румъния ѝ отне близо 30 години, за да бъда сочена като пример в спешната помощ

Румъния ще споделя опит с България за подобряване на системата за спешна помощ. Между двете страни предстои да бъде съставен план на сътрудничество. Той ще бъде по линия на пожарникарите, парамедиците и спасителната авиация. Дали е възможно да се копира и приложи моделът в България или по-добре да бъде адаптиран? Как изглежда спешната помощ в Румъния и всички нейни аспекти – в "Нашият ден" коментира Мартина Ганчева, кореспондент на БТА в Букурещ.

Създател на системата за спешна помощ в северната ни съседка д-р Раед Арафат в свое интервю за БТА твърди, че не е добра идея България да копи-пейства нашия модел, трябва да го адаптира.

"Д-р Раед Арафат изрази такова мнение пред мен, обосновавайки се, че системите в държавите "Х“ и "У“ обикновено са различни. Всяка държава има различна територия, различни структури, свързани със спешната помощ. Но това не изключва да заимстваме добрия пример", казва Мартина Ганчева.

Тя допълва, че румънската спешна помощ е изградена на базата на опита на държави като Франция, САЩ, Германия и Великобритания.

Основният двигател на спешната помощ в Румъния са пожарникарите. Те са най-много като численост и откликват най-бързо и неслучайно повечето от тях са парамедици.

Как функционира румънската система за спешна помощ?

Служителите на Мобилна спешна служба за реанимация и изваждане (SMURD) са от три категории – медицински (от болници за интензивно лечение), пожарна и пилоти от специални отдели към Министерството на вътрешните работи. Екипите получават сигнали през Единния номер за спешни случаи 112.

"SMURD се намесва във всяка ситуация, при която животът на пациента е застрашен", посочва Мартина Ганчева.

Дейностите на службата се финансират от държавния бюджет чрез Министерството на вътрешните работи и Министерството на здравеопазването. Разчита се и на частни дарения и спонсори. С дарения е купен и един от самолетите, макар и втора ръка.

Мартина Ганчева споделя, че румънската спешна помощ разчита изключително много на европейско финансиране. През 2021 г. румънската система за помощ е получила най-голямата европейска субсидия в размер на 682 млн. евро. С тези пари бяха закупени хеликоптери, самолети, линейки и специализиран транспорт за пожарната. Очаква се през тази година да бъдат закупени 1200 линейки.

На Румъния ѝ отне близо 30 години, за да бъде сочена като пример в спешната помощ.

Подробности чуйте в звуковия файл. 

  Снимка - SMRUD, Румъния
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10

Седмица на университетите в Ямбол

Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..

публикувано на 03.02.25 в 17:30

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в индустриални изследвания и иновации

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..

публикувано на 03.02.25 в 17:20

Спасителната капсула на времето в изкуството на Стела Стефанова

На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..

обновено на 03.02.25 в 13:00
Антон Митов и Михаела де ла Русо

Антон Митов представя: Аржентинското танго на Михаела де ла Русо

Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..

публикувано на 03.02.25 в 12:11