Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учените от Кирило-Методиевския научен център при БАН отбелязаха Успение Методиево

4
Снимка: cherga.bg

На 6 април 885 г. във Велеград, днешна Чехия, а тогава Велика Моравия, завършва жизненият път на славянския просветител Методий архиепископ моравски. Успение Методиево е важен ден както за християнската духовна общност, така и за славянската културна и писмена традиция, а оттам и за споделената европейска идентичност. Той беше отбелязан тържествено от Кирило-Методиевския научен център на БАН и Чешкия център в София.

По време на тържеството беше представено изданието "Пътят на Кирил и Методий – пространствени и културно-исторически  измерения". Сборникът е част от поредицата "Кирило-методиевски студии" и е резултат от конференция, организирана в рамките на проекта "Кирилометодикон" на Кирило-Методиевския научен център при БАН. Тя е и принос към развитието на Културния маршрут "Св. Кирил и Методий" на Съвета на Европа.

По този повод, за да отдадем почит към първоучителя Методий и да видим как паметта и общото с брат му Кирил дело, в които България има първостепенна роля и място, могат да присъстват на картата на европейските културни маршрути, за да продължат да служат на духовното, културното, дори икономическото въздигане на днешните хора, в предаването "За думите" гостува проф. Славия Бърлиева.


Проф. Сл. Бърлиева: "Успение Методиево се чества в България открай време, ако мога така да кажа, вече две хилядолетия – от края на IX и началото на X век до ден днешен. Много стар празник наистина и той има особено значение, защото в един момент се превръща от общоправославен, общославянски празник, в по-специално български. И това се случва в началото на XIII век, когато България възстановява своята независимост след византийското робство и когато се въздига Търновската патриаршия като аналог на Охридската архиепископия, която е обединявала до този момент поробените от Василий II български земи.

В едно произведение, което е съставено за този празник, се вижда тази "българизация" на култа към Методий, защото там се говори за Методий, който е "покровител на българското племе", който е бил "родом българин" и т.н… Наистина Успение Методиево не се чества в Западната църква например, където общият празник е въведен най-напред през 1346 година в Чехия в Оломуцкия диоцез, столетие по-късно той става празник и в Полша – 7 полски диоцеза имат в своя календар тази обща памет на Кирил и Методий, но никъде няма Методиев празник. Разбира се, известно е, че за един светец е важен денят на неговата смърт, това е неговото рождение в Господа, както се обяснява, това е тогава, когато той се издига и става небесен застъпник на своите последователи… наистина този празник е важен и много български."

Чуйте разговора в звуковия файл. 

 
Снимки: cherga.bg, ФС на Чешкия център
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35