Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Аполония, Аполония" и пътят на художничката през "европейската мечта"

Снимка: siff.bg

Филмът на датската режисьорка Леа Глоб "Аполония, Аполония" взе наградата за най-добър документален филм на София филм фест. Международно жури обоснова решението си така: "За емоционалната сложност, за многостранното представяне на жените, за въплъщението на разпадаща се Европа и идентичността, за въпросите, които поставя за изкуството, артистите и границите. Филмът е своеобразна медитация, посветена на живота, който си струва да се живее, и на загубата във всичките ѝ форми".


"Аполония, Аполония" представя 13 изграждащи години от живота на съвременната художничка Аполония Сокол. Режисьорката Леа Глоб се запознава с нея, когато Аполония е на 19 г., точно преди да започне обучението си в престижната художествена академия "Beaux-Arts de Paris". Талантлива и натоварена с разнообразен европейски багаж, Аполония Сокол гради своята творческа идентичност върху смесения си полско-френски произход, украинските си корени и израстването си във френските и датски ъндърграунд среди и преследва своята европейска мечта – артистичния успех, но и свободата на себеизява.


Мечтата обаче се оказва недостижима, въпреки оптимистичните обещания на обединена Европа, творческите резиденции и космополитния бохемски живот от първите години на 21 век. Аполония понася тежки удари, губи любимата си (Оксана Шачко една от основателките на ФЕМЕН), оцелява от проект на проект и отстоява изкуството си срещу претенциите и предразсъдъците на куратори и колекционери. В крайна сметка талантът и упорството на Аполония Сокол надвиват обстоятелствата, само за да осъзнаем, че през цялото време художничката е прекосявала тъй наречената "европейска мечта" като пресечен и труднопроходим терен, за да постигне известно творческо удовлетворение, с цената на много лични жертви.

Снимки: София филм фест
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50

Музиката в музиката е жива доказва "Бог Рок"

За концерт-спектакъла "Бог Рок"  в "Артефир" говорим с пеещият актьор  Филип Аврамов и с музиканта Калин Вельов . Един спектакъл, който в неделната вечер ще зарадва публиката на Sofia Summer fest Underground. Много неща са се променили в рок представлението за неговата дългогодишна история. Промените са за добро – вече участват и авторски..

публикувано на 19.07.24 в 14:20

Изложбата "Неонови цветя" – дисекция на неизбежната баналност

Вглеждане и дисекция на неизбежната баналност заедно с художничката Румяна Карастамова , която гостува в "Артефир", за да представи новата си изложба "Неонови цветя". Карастамова е преподавател в НХА, график, но в последния си проект се отдава на живописта. "Неонови цветя" е своеобразно продължение на графичния цикъл "Бетонни цветя", в който..

публикувано на 19.07.24 в 14:18
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27