Филмът на датската режисьорка Леа Глоб "Аполония, Аполония" взе наградата за най-добър документален филм на София филм фест. Международно жури обоснова решението си така: "За емоционалната сложност, за многостранното представяне на жените, за въплъщението на разпадаща се Европа и идентичността, за въпросите, които поставя за изкуството, артистите и границите. Филмът е своеобразна медитация, посветена на живота, който си струва да се живее, и на загубата във всичките ѝ форми".
"Аполония, Аполония" представя 13 изграждащи години от живота на съвременната художничка Аполония Сокол. Режисьорката Леа Глоб се запознава с нея, когато Аполония е на 19 г., точно преди да започне обучението си в престижната художествена академия "Beaux-Arts de Paris". Талантлива и натоварена с разнообразен европейски багаж, Аполония Сокол гради своята творческа идентичност върху смесения си полско-френски произход, украинските си корени и израстването си във френските и датски ъндърграунд среди и преследва своята европейска мечта – артистичния успех, но и свободата на себеизява.
Мечтата обаче се оказва недостижима, въпреки оптимистичните обещания на обединена Европа, творческите резиденции и космополитния бохемски живот от първите години на 21 век. Аполония понася тежки удари, губи любимата си (Оксана Шачко една от основателките на ФЕМЕН), оцелява от проект на проект и отстоява изкуството си срещу претенциите и предразсъдъците на куратори и колекционери. В крайна сметка талантът и упорството на Аполония Сокол надвиват обстоятелствата, само за да осъзнаем, че през цялото време художничката е прекосявала тъй наречената "европейска мечта" като пресечен и труднопроходим терен, за да постигне известно творческо удовлетворение, с цената на много лични жертви.
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
В редакция "Хумор и сатира" често се сещаме за този израз, но не спонтанно, а като реакция на действителността, например на бойкота на търговските вериги. До какво доведе това тази седмица, ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..
Португалската художничка Жоана Васконселос излага 50 творби в двореца Лирия в Мадрид наред с картини на Гоя и Веласкес, предаде общественото радио и телевизия на Португалия. Почитателите на изобразителното изкуство ще могат да я посетят от днес до 31 юли. Изложбата включва около 50 творби, изложени на два етажа на двореца в "много стаи, в..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg