За първи път от създаването си през 2014 г. Българската общност за демократично образование ще бъде домакин на събитието. То ще се проведе в началото на август и е първата среща „на живо“ след 2019 г.
В официалната част на програмата са включени лекции на някои от най-ярките представители и застъпници за идеите на демократичното образование. Ето някои от тях:
Яков Хехт е създател на първото Демократично училище в Хадера, Израел, и е съдействал за изграждането на мрежа от демократични училища в цялата страна.
Дери Ханам е дългогодишен училищен инспектор в Обединеното кралство, изследвал връзките между демократичните методи и по-високите академични резултати, по-малкото прояви на антисоциално поведение и по-добрите показатели за посещаемост, особено за учениците от икономически и социално слаби среди.
Офер Ерез е основател на Diablo Valley School в Калифорния, САЩ, има над 30 години опит в работата с деца и повече от 20 години в свободното образование, както и 30 години учене и опит в областта на процесите на учене при хората.
Конференцията има и неофициална част, така наречената "отворена програма", в която всеки от посетителите може да участва със своя лекция, демонстрация, работилница, творческо занимание, прожекция, изпълнение, предложение или просто въпрос, който иска да обсъди с други хора.
В рубриката "Всичко за образованието" Нели Керемидчиева, една от основателките и активистките на българската Общност за демократично образование, представя основните принципи на демократичното образование и отправя покана към всички, които търсят решения за образованието и ученето изобщо да го направят по време на конференцията.
Д-р Ралица Събева е главен асистент от Геолого-географския факултет на Софийския университет. Десетилетия наред специалисти от цял свят се опитват да намерят от благородния метал на ледения континент. Тя е първият човек, открил злато на остров Ливингстън, близо до българската изследователска база "Свети Климент Охридски". Участвала е в 3..
"Ако искаш да познаеш себе си, огледай се в очите на съседа си" казва древна източна поговорка. За да научим повече за себе си, от 20 години насам в "Познати и непознати" се оглеждаме в очите на съседите ни от различните малцинства в България – турци, арменци, евреи, роми, армъни, каракачани, руснаци... Вглеждаме се и в очите на съседите ни от т.нар...
В ситуация на неспирни изненади, които всекидневно ни поднася не само родната политическа среда, образователната сфера не прави изключение. Обществото е сюрпризирано с "идеи", които най-малкото не са добре обмислени. Нерядко оставаме с впечатлението, че в публичното пространство се подхвърлят сюжети, които, без да са съществени, отвличат вниманието и..
В старата господарска къща на остров Мавриций, чието име се превежда като Еврика, душата на любителя на антики крещи "Еврика" във всяка стая. В Eureka, La Maison Creole не се връщаш назад във времето, а се потапяш в миналото изцяло. И всеки се вглежда през увеличителното стъкло на онова, което го интересува. Аз, например, "залепнах" пред тапетите по..
Антибактериални повърхности с приложение при възстановяване на увредена костна тъкан разработват учени от Института по електроника на БАН. В изследването са използвани лазери със свръхкъси импулси, с които се повишават антибактериалните свойства на керамични и полимерни материали, съвместими с човешката тъкан. Тези проучвания са проведени под..
В старата господарска къща на остров Мавриций, чието име се превежда като Еврика, душата на любителя на антики крещи "Еврика" във всяка стая. В Eureka, La..
В ситуация на неспирни изненади, които всекидневно ни поднася не само родната политическа среда, образователната сфера не прави изключение. Обществото е..
Беше въпрос на време звукът на новата вълна на руския пост-пънк да се завърне на софийската сцена, а за Ploho изминалата година и половина беше повече от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg