Началото на най-новата поредица от бутикови концерти, създадени от джаз триото Мирослава Кацарова, Мирослав Турийски и Младен Димитров, започва от София – на 19 април в 20.30 в Sofia Live Club. Това е единственият концерт в столицата до края на годината.
Заглавието му "Bluetronic" подсказва, че може да се очакват аранжименти с активното електронно звучене на песни от и на Мирослава Кацарова. "Иронично“, "Уча се да бъда с теб“, "Чудеса“, "Път към безкрайното лято“, "Парфюми“, "Летни улици“, "Боса нова за нея“ ще бъдат сред песните, които концертът включва. Можете да чуете и кавър версии на "Dance Me to the End of Love" на Ленард Коен и "Teardrop" на "Massive Attack". Създаването на реаранжирани песни с много електроника и нови бийтове е основно по идея на Младен Димитров.
"Ще предложим и някои обичани от нас песни, които Миро и Младен тук-там са "поотровили“ с дръзки рехармонизации. Трониката е синя заради Блу тоновете, които хармонията все пак предполага, а и заради любовта ми към провлачената вокална фраза, белязана от вродената ми тъга. Но песните и аранжиментите са много светли и ведри, сътворени в процеса на репетиции. Младен Димитров, чието алтер его е DJ Mr. Moon, се е погрижил да подреди атмосферни звуци, генерирани електронно, допълващи хипнотичните ритми, които сам ще си изсвири акустично“, разказа Мирослава Кацарова за "Артефир“.
Следващият концерт ще бъде в края на май в Пловдив. На 13 юли джаз триото ще участва на фестивала "Джаз в Бургас", а на 9 август концертът ще бъде част от програмата на Банско джаз фестивал. До края на годината "Bluetronic" ще може да бъде слушан още във Варна, Созопол, Велико Търново и Шабла.
Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с Мирослава Кацарова.
Снимка – Sofia Live Club
"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..
За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg