Регионалната здравна инспекция в Пазарджик ще оценява растежа и затлъстяването при 7-годишните деца. Проучването е част от "Европейската инициатива за наблюдаване растежа в детска възраст“. Събраните данни ще осигурят информация за тенденцията при храненето и ще дадат възможност да се сравни антропометричния статус на 7-годишните с този на връстниците им от европейските страни.
Изследването се провежда и в другите европейски страни и ще продължи до края на месец май. В България през този мониторинг на случаен принцип ще преминат общо 199 училища.
"Никога едно проучване не е самоцелно, когато установим дисбаланси в модела на хранене на децата и учениците, защото изискванията и потребностите на отделните групи са различни. Така например учениците от горния курс имат по-различни, приближаващи се до тези възрастните хора потребности.“
Това казва в интервю за БНР проф. д-р Донка Байкова, специалист по диатетика и хранене.
Тя допълва, че до 7-годишна възраст те са отглеждани под контрола и грижите на родители, на здравни власти в детските ясли и градини, където се хранят изключително здравословно. Но при прекрачване прага на училището "улицата поема храненето на българските деца и ученици“.
В допълнение тя коментира, че предвидената програма, по която учениците трябваше да получават плод или мляко, не заработи. Независимо, че беше съобразена с потребностите на тази възрастова група.
"В ранна училищна възраст на децата се предлагат големи тестени изделия, които са мазни, въглехидратни, без зеленчукова компонента, без плодова съставка, без витамини, без минерали. Много високоенергийни, засищащи, но не и здравословни“, твърди диетологът.
Това рефлектира върху теглото и здравния статус и той е дисбалансиран. И това е причината почти 1/4 от децата в ранна учебна възраст да са с наднормено тегло.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg