Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

проф. д-р Донка Байкова:

Почти 1/4 от децата в ранна учебна възраст са с наднормено тегло

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Регионалната здравна инспекция в Пазарджик ще оценява растежа и затлъстяването при 7-годишните деца. Проучването е част от "Европейската инициатива за наблюдаване растежа в детска възраст“. Събраните данни ще осигурят информация за тенденцията при храненето и ще дадат възможност да се сравни антропометричния статус на 7-годишните с този на връстниците им от европейските страни. 

Изследването се провежда и в другите европейски страни и ще продължи до края на месец май. В България през този мониторинг на случаен принцип ще преминат общо 199 училища.

"Никога едно проучване не е самоцелно, когато установим дисбаланси в модела на хранене на децата и учениците, защото изискванията и потребностите на отделните групи са различни. Така например учениците от горния курс имат по-различни, приближаващи се до тези възрастните хора потребности.“

Това казва в интервю за БНР проф. д-р Донка Байкова, специалист по диатетика и хранене.

Тя допълва, че до 7-годишна възраст те са отглеждани под контрола и грижите на родители, на здравни власти в детските ясли и градини, където се хранят изключително здравословно. Но при прекрачване прага на училището "улицата поема храненето на българските деца и ученици“.

В допълнение тя коментира, че предвидената програма, по която учениците трябваше да получават плод или мляко, не заработи. Независимо, че беше съобразена с потребностите на тази възрастова група.

"В ранна училищна възраст на децата се предлагат големи тестени изделия, които са мазни, въглехидратни, без зеленчукова компонента, без плодова съставка, без витамини, без минерали. Много високоенергийни, засищащи, но не и здравословни“, твърди диетологът.

Това рефлектира върху теглото и здравния статус и той е дисбалансиран. И това е причината почти 1/4 от децата в ранна учебна възраст да са с наднормено тегло.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45