Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наталия Илиева

Правната помощ у нас – достъп и дейности

Наталия Илиева (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Какви са правомощията на Националното бюро за правна помощ? На какви хора може да бъде предоставена правна помощ – какви са изискванията? Каква правна помощ се оказва по Закона за убежищата и бежанците? Колко струва правната помощ на малолетни и непълнолетни бежанци без придружител у нас? Какви са видовете правна помощ? В кои случаи задължително трябва да има адвокат?

Гост на юридическото предаване "Законът и Темида" е Наталия Илиева – председател на Националното бюро за правна помощ.

"Националното бюро за правна помощ е държавният орган, чрез който държавата, взаимодействайки си с адвокатурата, осъществява достъпа до правосъдие на лицата, които не могат да си наемат адвокати. 

Видовете правна помощ са консултация и подготовка на документи, с оглед постигане на споразумение или завеждане на дело; производство по издаване на индивидуални административни актове и оспорването им по административен и по съдебен ред; процесуално представителство; представителство при задържане.

От правната помощ могат да се ползват лицата, които живеят под прага на бедност или отговарят на другите условия, визирани в закона. Това са лица, които получават помощи; лица, настанени в кризисни центрове; майки в риск (които трудно отглеждат децата си и съществува риск да ги изоставят); чужди граждани по Закона за убежището и бежанците – ние администрираме такъв тип правна помощ, която касае преди всичко непридружените малолетни и непълнолетни чужди граждани (това са децата, които идват в България от Сирия от Афганистан) – назначаваме им представители от адвокати, вписани в Националния регистър за правна помощ, и те се грижат за техните законни права и интереси, докато са на територията на България.

През миналата година беше изготвен Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие. Той внася едни новаторски, бих казала, промени, които считам, че ще обслужат доста добре законните интереси на лицата, които са пострадали от домашно насилие. Независимо от това, че законът не е приет обаче, Националното бюро за правна помощ предприе мерки, които да помагат на тези лица да се справят с насилието. 

Ние работим по един проект, финансиран от Норвежкия финансов механизъм. Една от дейностите по този проект е създаване на Координационен механизъм за защита на такива лица. Работим в три области – във Велико Търново, в Стара Загора и във Варна – на местно ниво тестваме такъв механизъм. В резултат на тази работа се установи, че адвокатът има ключова роля в защитата на тези лица. И когато той консултира лицето непосредствено след като върху него е упражнено насилие, и в сътрудничество, разбира се, с психолозите (особено когато лицето е настанено в Кризисен център), доста бързо се получава защитата."

070018250 е телефонът на Националното бюро за правна помощ

 Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54